Antalya'daki Falez Işıklandırma Projesi İptal Edildi!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve halkın 'pavyon' benzetmesi yaptığı proje baskılardan dolayı iptal edildi.

16.06.2021-01:08 - (Son Güncelleme: 16.06.2021-01:08)Antalya'daki Falez Işıklandırma Projesi İptal Edildi!

Antalya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda ilginç bir karar almıştı. Antalya’nn simgesi olan falezlerin ışıklandırmasına yönelik alınan karara vatandaşlar büyük tepki göstermişti. CHP’li Belediye Başkanı tepkilere daha fazla dayanamayarak projeyi iptal etmek zorunda kaldı. 

Antalya’da falezlerde yapılacak ve ekosistemi bozacak olan ‘pavyon’ tarzı ışıklandırmaya vatandaş geçit vermedi. Hem aydınlatma giderleri hem de doğaya verdiği yapay ve çirkin görüntü yüzünden proje iptal edildi. Vatandaşlar projeye 'pavyon' benzetmesi yaptı. 

CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI PROJEYİ İPTAL ETMEK ZORUNDA KALDI

CHP’li Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan aldığımız izinler ve belirlenen şartlar doğrultusunda projenin uygulamaya geçirilmesi planlanmaktaydı. Antalya Falez Aydınlatma Projesi; başlangıç olarak belirlenen 1 kilometrelik alanda, bölgeye canlılık kazandırılması, her yıl falezlerde yaşanan ölümlü kazalara yönelik güvenlik ve asayiş açısından tedbir sağlanması amacıyla falezlerin doğal yapı ve bölgede yaşanan canlılar ile ilgili kurulun belirttiği hassasiyetler esas alınarak ayrıca bunlara ilave birçok tedbirler alınarak hayata geçirilecekti’ ifadelerini kullandı. 

‘HALKLA İNATLAŞMADAN PROJEYİ İPTAL ETME KARARI ALDIK’

CHP’li Böcek, ‘Planlı, Kurallı, Kimlikli Kent' vizyonu ile halkımızın güvenini alarak geldiğimiz görevimizde, çevre odaklı her projemizde, siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm kesimlerin fikirlerini dikkate alıyor, 'Biz Birlikte Yaparız' inancıyla kentin yararı için en doğru kararı vermeye özen gösteriyoruz. Yapıcı olan, çözüm sunan, doğru ve akılcı her görüş bizim için son derece kıymetlidir. Çevre ve doğa dostu Antalya hedefimiz doğrultusunda halkımızla inatlaşmadan, sivil toplum örgütlerinin ve kamuoyunun sesine kulak vererek, bilime ve tekniğe dayalı projelerimizle kamu yararını gözeterek hareket etmeye devam edeceğiz’ dedi. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR