ABD Soykırımı Kabul Etti

ABD'yi 4 yıl boyunca yöneten Trump yönetimi giderayak, Biden yönetimini zor durumda bırakacak açıklamalar yapmaya başladı.

19.01.2021-21:35 - (Son Güncelleme: 19.01.2021-21:35)ABD Soykırımı Kabul Etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 'soykırım' ve 'insanlığa karşı suç' işlediği sonucuna vardıklarını açıkladı.

Göreve geldiği günden itibaren Çin ile ikili ilişkilerde gerilim yaşayan ABD yönetimi görev süresinin bitimine 24 saat kala Çin'e yönelik önemli bir açıklama yaptı.

'İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEDİLER'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün yaptığı yazılı açıklamada, Son 4 yıldır Çin'in Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle inceledik, mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017'den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım.' ifadelerini kullandı.

Bölgede incelemeleri sürdürüyoruz diye konuşan Pompeo, 'Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum.' açıklamasını yaptı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR