Yemen’de, Koalisyon Hava Saldırılarında 16 Sivil Hayatını Kaybetti

Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon’un hava saldırısında 7’si çocuk, 5’i kadın olmak üzere en az 16 sivil hayatını kaybetti.

24.09.2019-14:10 - (Son Güncelleme: 24.09.2019-14:13)

Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon’un hava saldırısında 7’si çocuk, 5’i kadın olmak üzere en az 16 sivil hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan Makamlarından Veya Koalisyon Yetkililerinden Açıklama Gelmedi

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Twitter hesabı üzerinden gündeme aktardığı açıklamada, koalisyon güçlerinin sabah saatlerinde Dali'ye bağlı Kataba ilçesinde Yemenli Abbas el-Halimi'nin evine iki hava operasyonu yapıldığını bildirdi.

Art arda gerçekleşen hava saldırılarında 7'si çocuk 4'ü kadın olmak üzere 16 sivilin hayatını kaybettiği, 1 sağlık görevlisinin ise yaralandığı açıklandı. Suudi Arabistan makamlarından veya koalisyon yetkililerinden konuya yönelik bir açıklama söz konusu olmadı.

Bölgede 2016'dan Bu Yana Ülkede 70 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

İran'ın desteklediği Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin hakimiyetini üstlenirken Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı hükümete destek amacıyla devam ettirdiği hava operasyonlarıyla çok sayıda sivilin katliamına sebep oluyor.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Haziran 2019'daki raporuna göre, 2016'dan bu yana ülkede 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Ayrıntılar gelecek...

Son Dakika Gündem Haberleriiçin aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR