Whatsapp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp sözleşmesi nedir? WhatsApp sözleşmesi neleri kapsıyor? WhatsApp sözleşmesinin kabul edilip edilmediği nasıl anlaşılır? WhatsApp sözleşmesi uzatıldı mı? şeklindeki soruların cevabını sizler için derledik.

07.05.2021-09:50 - (Son Güncelleme: 07.05.2021-09:58)Whatsapp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp sözleşmesinin son tarihine 1,5 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Peki bu sürenin 15 Mayıs'ta dolmasının ardından neler olacak? WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyenlere karşı nasıl bir tutum sergileyecek? 

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NEDİR?

WhatsApp sözleşmesi, teknoloji devi WhatsApp'ın ilk olarak 4 Ocak 2021 tarihinde Türkiye'deki kullanıcılarına dayattığı sözleşmedir. Bu sözleşmeyi kabul eden kullanıcıların kişisel bilgi ve verilerinin Facebook ile paylaşılacağı iddia ediliyordu. Öte yandan WhatsApp sözleşmeyi 8 Şubat'a kadar kabul etmeyen kullanıcılarının WhatsApp'tan kısıtlanacağını söylüyordu. Bu konunun açığa çıkması ile birlikte Türkiye'de teknoloji devine yönelik tepkiler çığ gibi büyümüş, WhatsApp kullanıcıları birer birer alternatif mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapmıştı. Tepkilerin daha fazla büyümesinden çekinen WhatsApp ise geri adım atarak kullanıcılarının verilerini paylaşmadığını iddia etmişti. Bu şekilde sözleşmeyi 15 Mayıs'a kadar ertelemişti.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NELERİ KAPSIYOR?

Şirketin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, kişiler eğer WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi'ni onaylarsa bu durumda WhatsApp rahat bir şekilde Facebook ile veri paylaşımı yapabilecek. Bu sözleşmeyi onaylanmayan kullanıcılar ise 15 Mayıs'tan sonra WhatsApp'tan kişilerine mesaj atamayacak ve kişilerinden mesaj alamayacak. Bu hesaplar 'aktif olmayan' şeklinde işaretlenecek ve eğer 120 gün içerisinde hala onay verilmemişse WhatsApp'tan tamamen silinecek.


Gizlilik sözleşmesine onay verilmesi halinde WhatsApp, kişilere ait şu bilgileri Facebook ile paylaşılabilecek:

Hesap Bilgileri

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

Kullanım ve Kayıt Bilgileri

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler

Kullanıcı Şikayetleri

WhatsApp'taki İşletmeler

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları

Üçüncü Taraf Hizmetleri

Toplanan veriler nasıl kullanılıyor?

Yan Hizmetler

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük

Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

Kurumsal Etkileşimler

WHATSAPP SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETTİM Mİ NASIL ANLAŞILIR?

WhatsApp'ı rutin bir şekilde kullanırken bir anda karşınızda beliren sözleşmeye onay verip vermediğinizi hatırlamıyorsanız sözleşmeyi kabul edip etmediğiniz anlaşılmaz. Ancak, 15 Mayıs'a kadar, sözleşme bir daha karşınıza çıkmazsa, büyük ihtimalle WhatsApp sözleşmesini kabul etmişsiniz demektir.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ UZATILDI MI?


WhatsApp, çok konuşulan sözleşmesini Türkiye'den gelen tepkiler neticesinde 15 Mayıs'a kadar uzatmıştı. Ancak bunu yeterli görmeyen WhatsApp kullanıcıları BİP, Telegram ve Signal gibi mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapmıştı. 15 Mayıs'a kadar WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların hesapları ilk önce kısıtlanacak. Daha sonra ise uygulamadan silinecek.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NASIL KABUL EDİLİR?

WhatsApp sözleşmesi için uygulama içerisinde veya şirketin resmi web sitesinde herhangi bir buton ya da sekme bulunmuyor. Bu nedenle kullanıcıların WhatsApp sözleşmesini kabul etmek için, uygulamayı kullanırken karşılarına çıkan sözleşmeyi onaylaması gerekiyor. 

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ İPTAL Mİ OLDU?

WhatsApp sözleşmesi iptali noktasında şirket kanadından henüz olumlu bir açıklama gelmedi. Bu durum, WhatsApp'ın veri paylaşımında ne kadar istekli olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde WhatsApp'ın bu konuda yeni bir adım atıp atmayacağı ise merak konusu olmuş durumda.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar