ASELSAN Tarafından Geliştirilen ASELPOD’un Seri Üretimine Başlandı

ASELSAN'ın modern savaş uçakları için geliştirdiği ve ihracat başarısı da yakalayan ürünlerine son dönemde eklenen ASELPOD'un yerlilik oranı, Türk savunma sanayisinin ortaya koyduğu çok daha ekonomik çözümlerle artırılmaya devam ediyor.

ASELSAN Tarafından Geliştirilen ASELPOD’un Seri Üretimine Başlandı

ASELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda, Hava Kuvvetleri Komutanlığının gece, gündüz ve her türlü hava şartında hassas taarruz imkan ve kabiliyetlerini artırmak amacıyla başlatılan Hedefleme Podu Projesi kapsamında ASELPOD'u geliştirdi.

ASELPOD bir Gelişmiş Hedefleme Podu Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemidir. ASELPOD, savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podudur.

Modern savaş uçakları için özgün olarak geliştirilen hedefleme sistemi, uçakların etkinliği konusunda çarpan etkisi yaratıyor.

ASELPOD'da kızılötesi kamera ile gündüz kamerası bulunuyor. Bunlarla pilot çok uzak mesafelerden hedeflerini tespit edebiliyor. Saldırı gerçekleştirilecekse lazer işaretleme birimi kullanılarak lazer güdümlü mühimmatlar hedefe yönlendirilebiliyor. ASELPOD, hareketli ya da sabit hedeflere kilitlenilmesini sağlıyor.

Çoklu hedef takibi yapabilen ASELPOD'un lazer aydınlatma birimiyle hedef veya hedef bölgesi, diğer pilot ya da unsurlara gösterilebiliyor.

Türkiye, ASELPOD'un geliştirilmesiyle bu alanda ürünü bulunan sınırlı sayıdaki ülke arasına adını da yazdırmış oldu.

Daha önce yurt dışından alınan hedefleme sistemlerinin yerini alacak ASELPOD, gelişmiş hedef takip algoritmalarıyla üstünlükler sağlıyor.

Yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD'dan 2 adet prototip geçen yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine verilmişti. Seri teslimatlar da bu yıl başladı.

Bunun yanında şirket ASELPOD ile ihracat başarısı yakaladı. ASELSAN'ın, 2016'dan bu yana art arda aldığı ASELPOD siparişlerinin ekonomik karşılığı 80 milyon doları geçti.

ASELSAN Teknik Beklentilerine Uygun Tasarım

ASELPOD'a yurt içinde ve dışında talep artarken, Türk savunma sanayisinde faaliyet gösteren firmaların kabiliyetleri doğrultusunda ürünün yerlilik oranının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Podun görevini en iyi şekilde yapabilmesi için içindeki aviyonikler ve optiklerin farklı uçuş koşullarında dış ortam sıcaklığına göre ısıtılması ya da soğutulması gerekiyor. Podun arka kısmında bulunan çevresel iklimlendirme birimi bu işlevi yerine getiriyor.

İleri mühendislik çözümleriyle savunma sanayisinde faaliyet gösteren ANOVA ArGe Teknolojileri AŞ, yurt dışından temin edilen bu alt sistemi ASELSAN ile yapılan anlaşma çerçevesinde şirketin teknik ihtiyaçlarına uygun olarak yerlileştirdi.

Tamamen özgün bir tasarıma imza atan ANOVA, soğutma çeviriminin alt komponentleri dahil elektroniğini, yazılımını, termal tasarımını ve mekanik tasarımını gerçekleştirdi.

Ortaya konulan ürün, sürükleme katsayısının çok düşüklüğü, daha düşük güç tüketimine sahip olması gibi üstünlüklere sahip bulunuyor.

Seri Üretim Başladı

ANOVA, kalifikasyon testleri gerçekleştirilen çevresel iklimlendirme birimi için seri siparişler aldı ve üretime başladı.

ANOVA Mühendislik kurucu ortağı Dr. Emre Öztürk, yurt dışında da rağbet gören ASELPOD'un bir parçasını yapıyor olmaktan, yurt dışından temin edilen bir ürünü yerlileştirmekten gurur duyduklarını söyledi.

Öztürk, ayrıca çevresel iklimlendirme biriminin yerlileştirilmesinin maliyeti de önemli ölçüde düşürdüğünü ifade etti.

ASELPOD’un Teknik Özellikleri

Sistem, Türk Hava Kuvvetleri için özel olarak geliştirildi. F-4E 2020 Terminatör, F-16 C/D ve CN235 (test amaçlı) uçaklarında kullanılan pod, gövde altına takılıyor. Podun ağırlığı 220 kilogram, uzunluğu ise 240 santimetre uzunluğunda bulunuyor.

ASELPOD, Çektiği görüntüleri pilotun veya operatörün önüne aktarıyor. Podun ön bölümünde, yüksek çözünürlüklü, üçüncü nesil, FLIR olarak da bilinen termal kamera yer alıyor. Sistemde, 3-5 mikron bandında çalışan 640x512 piksellik dedektör kullanılıyor. Termal Kameranın, Süper Geniş, Geniş ve Dar olmak üzere üç ayrı bakış açısı yer alıyor.

Süper Geniş bakış açısı, uçak hedefine uçarken seyrüsefer yeteneğini artırdığı gibi incelenen alanın genel yapısı hakkında daha fazla bilgi edinilmesine imkan sunuyor. Termal kameradan detaylı kızılötesi görüntünün elde edilebilmesi için gerçek zamanlı gelişmiş görüntü işleme algoritmaları kullanılıyor. Böylece, ASELPOD' un menzil performansı belirgin şekilde artırılabiliyor.

Bu kamera bir yandan hedef takibi gerçekleştirirken lazer ile sistem hedefi bulup işaretliyor. Böylelikle hassas mühimmat atışlarında nokta vuruşu gerçekleştiriliyor. ASELPOD gerektiğinde lazer aydınlatması da yapıyor.

Hedefin karakteristiğinin ani değişimlerinde veya kaybolması durumunda, sistemin hedefin üzerinde kalabilmesi için ataletsel izleyici bulunmaktadır. ASELPOD, aynı anda dört hedefe kadar takip yapabiliyor.

Sistem aynı anda birden çok hedefe kitlenirken FLIR sayesinde hedef takibi gece veya gündüz fark etmeksizin başarıyla yapılabiliyor. Uçak bölgeden uçarken hedefe ait hassas coğrafi konum bilgilerini de hesaplayıp analiz edebiliyor.

ASELPOD ön bölümü içerisindeki dört eksenli gimbal altyapısı sayesinde, üzerinde bulunan algılayıcı birimler için hassas stabilizasyon sağlamaktadır. Böylelikle bakış hattı, zorlu uçuş şartlarında dahi sabitlenebiliyor.

ASELPOD çift dalga boyunda çalışan ASELSAN tasarımı diyot pompalı lazer kullanıyor. Göze zararsız 1570nm ve savaş modunda kullanılabilen 1064nm dalga boylarında çalışan Lazer Birimi ile yüksek irtifalarda hassas menzil bilgisi sağlanabiliyor. Lazer Birimi ile NATO PRF kodları kullanılarak hedefler işaretlenebiliyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz