Swap Haberleri Faiz İndiriminin Boyutunu Değiştirebilir

Ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın yapılacak toplantısında politika faizini 50 temel puan indirerek % 8,25'e çekebileceğini, swap anlaşmalarıyla ilgili haber akışının faiz indiriminin boyutuna yansıyabileceğini belirtti.

20.05.2020-11:59 - (Son Güncelleme: 20.05.2020-11:48)Swap Haberleri Faiz İndiriminin Boyutunu Değiştirebilir

Ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın yapılacak toplantısında politika faizini 50 temel puan indirerek % 8,25'e çekebileceğini, swap anlaşmalarıyla ilgili haber akışının faiz indiriminin boyutuna yansıyabileceğini belirtti.

Nisan ayında yapılan toplantıda politika faizinde en yüksek piyasa tahmini olan 100 temel puan indiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Temmuz 2019'dan bu yana politika faizini art arda 8 görüşmede toplamda 1525 temel puan indirerek % 24'ten % 8,75'e çekti.

Ekonomistler, yarın düzenlenecek görüşmede de bankanın politika faizini 50 temel puan indirerek % 8,25'e düşüreceğini öngörüyor. TCMB'nin sene sonu enflasyon öngörüsünü aşağı yönlü revize etmesinin yanında swap anlaşmaları kanalıyla TL üzerindeki baskının hafiflemesi benzeri gerekçelerle politika faizinde iniş olabileceğini ifade eden ekonomistler, swap anlaşmalarıyla ilgili haber akışının faiz indiriminin boyutunu değiştirebileceğini belirtti.

FAİZ İNDİRİM GEREKÇELERİ

AA muhabirine konuyla alakalı açıklamalar yapan Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, yarın düzenlenecek PPK toplantısında 50 temel puan faiz indirimi çerçevesinde politika faizinin % 8,75 düzeyinden % 8,25'e çekilmesini öngördüklerini belirtti.

Birden çok faiz indirim gerekçesi olduğunu belirten Gökşen bu gerekçeleri şu şekilde sıraladı:

"TCMB'nin en son Enflasyon Raporu'nda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,4'e revize etmesi ve dolayısıyla faiz indirimleri için daha fazla manevra alanının olduğunu ifade etmesi. Kredi faizleri ve para tabanındaki genişlemeye karşın finansal koşullar tarafında sıkılaşma. En son gerçekleştirilen Beklenti Anketinde orta vadeli bekleyişlerde nisan ayında duran iyileşmenin tekrar kendini göstermesi ve beklentilerin hafif de olsa gerilemesi. Son PPK kararında gelecek dönem faiz indirimi kararlarına kapının açık bırakılması. Son dönemde Türk lirasında yaşanan bir miktar geri çekilme."

Gökşen, önümüzdeki dönem faiz indirimlerinin de pandemi sonrasında toparlanmanın hızına, tehlike göstergelerine ve bu çerçevede orta süreli bekleyişlere bağlı olduğunu söyledi.

FAİZ İNDİRİMİNE SWAP AYARI

Econs Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk de yarın düzenlenecek PPK toplantısında pazar beklentisi olan 50 temel puan faiz indirimin bilhassa son dönemde çoğalan swap haberleriyle birlikte değişebileceğini belirtti.

Swap anlaşması haberlerinin lira üstündeki baskıyı bir miktar daha azalttığının altını çizen Yükseltürk, bu anlamda lirada meydana gelen 7,25-6,77 düşüş hareketi sebebiyle TCMB'den daha agresif bir faiz indiriminin olabileceğini bildirdi.

Yükseltürk, şu açıklamalarda bulundu:

"Ancak, burada iç talebi desteklemeye yönelik TCMB'nin attığı adımların yan etkilerini nisan toplantısından bu yana daha fazla hissetmeye başladığımızı düşünüyorum. Beklenen enflasyona ya da gerçekleşmiş enflasyona kıyasla baktığımızda hem mevduat hem de piyasa fonlama faizleri ciddi anlamda negatif reel faiz seviyelerine gerilemiş durumda. Bu noktada yapılacak ekstra faiz indiriminin hane halkı ve şirketler tarafında TL tutma isteğini daha da azaltabileceği ve özellikle döviz talebini artırabileceğini göz önüne alarak faiz indirimi yoluyla elde etmeyi planladığımız fayda ve bunun sonucunda ortaya çıkabilecek maliyet analizinde bu seviyelerde yapılacak faiz indiriminin marjinal faydasının yol açacağı maliyete kıyasla düşük kalabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

Ayrıca, ekonominin mevcut görünümünde TL faizinin seviyesi ve buna bağlı olarak kredi arzının daha da artırılmasından ziyade şirketlere yönelik sermaye desteği ve mevcuttaki şirket borçlarının ötelenmesi yoluyla daha mikro bakış açılı desteklere odaklanmak gerekiyor. Özellikle pandemi nedeniyle önemli gelir kaybına uğramış ve işletme sermayeleri erimiş şirketlere yönelik sermaye enjeksiyonlarının ve bunun finansmanının TCMB yardımıyla sağlandığı yeni nesil desteklerin faiz politikalarına kıyasla daha fazla tercih edilmesinin ekonomik durgunluktan en az yarayla ve hızlı çıkış için elzem olduğunu düşünüyorum."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR