Videotorakoskopi Nedir? Videotorakoskopi Kimlere Nasıl Yapılır?

Videotorakoskopi operasyonu nedir? Videotorakoskopi kimlere hangi durumlarda yapılır? Genelde akciğerde tespit edilen şüpheli kitleden biyopsi örneği almak ya da kitlenin tamamını almak için yapılan Videotorakoskopi yöntemi nasıl yapılır?

Videotorakoskopi Nedir? Videotorakoskopi Kimlere Nasıl Yapılır?

Videotorakoskopi operasyonu, çoğunlukla akciğerde tespit edilen şüpheli kitleden biyopsi örneği almak veya kitlenin tamamını almak için yapılan bir operasyonudur. Peki bu uygulama kimlere yapılır gelin birlikte bakalım.

VİDEOTORAKOSKOPİ NEDİR?  

Cerrahide kapalı (videotorakoskopik -robotik) yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar göğüs cerrahlarının en sık yaptığı operasyonlardandır. Çok az cerrahın uygulayabildiği vats, (videotorakoskopi), bir video kamera desteği ile göğüs içinin görüntülenmesi anlamına geliyor.

Video Yardımlı Göğüs Cerrahisi göğüs cerrahisi işlemlerinde, plevral biyopsi, akciğer rezeksiyonları gibi değişik endikasyonlar ile yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Videotorakoskopi operasyonu, genelde akciğerde tespit edilen şüpheli kitleden biyopsi örneği almak veya kitlenin tamamını almak için yapılıyor.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR