Evimizden, soframızdan hatta yemeklerimizden eksik etmediğimiz tuz sağlığa yararlı mı? Yemeklerimize lezzet katan tuzun insan vücuduna yararları ve zararları nelerdir? Tuzun yararları ve zararları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları haberde... 

TUZ NEDİR?

Doğada bol miktarda bulunan, kokusuz ve suda eriyen ayrıca yiyecekleri tatlandırmada kullanılan billur su bir maddedir. Sağlık açısından yararı olduğu gibi birçok da zararı vardır. 

TUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Tuzun içerisinde bulunan iyot tiroid bezinin hormon salgılaması için öenmli bir yer tutar. Ayıca sinir sisteminin çalışmasına neden olur. Yemeklere tat kazandıran tuz vücudun asit-baz dengesini korumasını sağlar.

Vücudun elektrolit dengesini koruyan tuz, kas krampları geçen hastaların tedavi edilmesinde kullanılır. Düşük tansiyon hastalarının tansiyonunu düzenler. İdrar oluşumunu sağlayan tuz vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olur.

Antiseptik bir etken madde bulunduğu için mikrop öldürücü özelliği bulunur. Besinlerin korunmasında ve muhafaza edilmesinde kullanılır.


Gebelikte iyot eksikliği bebeğin gelişimini engellediği için tuz kullanımı hem beyin hem de beden gelişimini olumlu etkiler. İyot kullanımı çocuklarda zihin geriliğinin önüne geçer. 

İyot tedavisi zor ve maliyetli olan hastalıkların önüne geçer. Bu hastalıkların gelişimini engeller.

TUZUN ZARARLARI NELERDİR?

Tuzlu yiyecekleri herkes sever ancak fazla kullanımı insan sağlığına oldukça zararlıdır. Tuzun fazla kullanımı kilo alımını, vücutta el ve ayaklarda ayrıca yüzde şişmeye neden olur. Kan basıncının yükselmesine, kalp ve böbrek rahatsızlıklarının artmasına sebep olur. İleriki evrelerde ise böbrek yetmezliğine varan ciddi sonuçlar ortaya çıkar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın