NASA'nın Adını Mars'a Gönder Etkinliğine En Fazla Katılım Türkiye'den Oldu

NASA, 2020 yılında Mars'a yeni bir uzay aracı gönderecek. Uzay meraklıları için de Send Your Name to Mars (İsmini Mars'a Gönder) isimli bir proje hazırlandı. Projeye en fazla katılım ise Türkiye'den oldu.

23.05.2019-12:58 - (Son Güncelleme: 23.05.2019-12:52)

NASA, 2020 senesinde Güneş sistemindeki en yakın komşumuz olan Mars'a yeni bir Rover uzay aracı yollayacak. Uzay meraklılarını bu görevin içine adları ile dahil etmek isteyen NASA, Send Your Name to Mars (İsmini Mars'a Gönder) isimli bir kampanya başlattı. Türkiye'den 308 bin 454 kişi adını Mars'a göndermek için NASA'ya başvuru yaptı.

İSİMLER MARS'A GÖNDERİLECEK

Bu kampanya sayesinde hazırlanan web sayfasını ziyaret edenler formu doldurmalarının ardından adları gidecek uzay aracının içerisine yerleştirilecek olan çipe yazılacak. Formun doldurulmasının ardından 2020'deki Mars vazifesi için temsili bir biniş kartı veriliyor. Kartın biçimi aynı uçak biletlerini benzetilerek tasarlanmış hatta esprili bir yaklaşım ile uçaklarda uçulan mesafeye göre verilen mil puanları dahi yer alıyor.

1 MİLYON 615 BİN 864 KİŞİ BAŞVURDU

Meselenin sosyal medyadan duyulması ardından dünya genelinde 1 milyon 615 bin 864 kişi başvuru gerçekleştirdi. En fazla katılımı sağlayan ülkeler içinde Türkiye ise birinci basamakta 308 bin 454 kişi ile bulunuyor. NASA, Mars 2020 adlı projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak. 2012 senesinde Mars'a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020'nin Temmuz ya da ağustos ayında uzaya yollanması beklenen yeni araç, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üzerinde taş ve toprak örnekleri toplayacak. 30 Eylül'e dek kayıt yapılabilir.

İSMİ YAZILANLARA BİNİŞ KARTI VERİLECEK

Adlar, Mars 2020 uzay aracında bulunan çiplere işlenip Mars'a yollanacak. Ayrıca adını kaydedenlere NASA tarafından bir hatıra biniş kartı veriliyor. Kayıtlar 30 Eylül'e dek devam edecek.

Son Dakika Gündem Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal