LUNA 1 dolar olur mu? LUNA tekrar eski seviyesine çıkar mı?

UST'in tüm çabasına rağmen olması gereken 1 dolarlık değerin çok altına düşen ve 0.48 dolarda kalan LUNA'nın yeniden 1 dolar olup olmayacağı merak ediliyor. Geliştiricilerinin yeni likiditenin sağlanması için yatırımcılarla görüşmeleri olumsuz geçerken, bugün 0.02 dolara kadar gerileyen LUNA'nın tekrar eski seviyesine çıkıp çıkmayacağı sorgulanıyor.

14.05.2022-01:53 - (Son Güncelleme: 14.05.2022-01:53)LUNA 1 dolar olur mu? LUNA tekrar eski seviyesine çıkar mı?

Kripto para borsalarındaki listelerde ilk 10 sırada yer alan ve Nisan ayında 120 dolara kadar çıkan LUNA, beklenmedik bir düşüş yaşadı ve bir andan değer kaybetmeye başladı. Toplam piyasa değeri 42 milyar dolardan 250 milyon dolara kadar düşen LUNA, yüzde 99.99 değer kaybıyla kripto para borsasından delist edildi.

Değeri 1 dolarda sabit kalması için geliştirilen sabit coin UST'nin ilk olarak önceki gün 0.70 doların altına gerilediği bildirilirken, geliştiricilerin yeni likidite sağlaması için yatırımcılarla görüşmesinin olumsuz geçmesinden dolayı dün 0.36 dolara kadar indi. UST geliştiricilerinin yoğun bir çalışma içine girmesiyle birlikte bu çabalar çok fazla sonuç vermedi ve LUNA, sadece 0.48 dolardan işlem görmeye başladı.

Terra'nın 12 Mayıs saat 10.00'dan itibaren büyük oranda değer kaybetmesi sonrası LUNA'nın yeniden 1 dolar olup olmayacağı çok sayıda yatırımcı tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Değerinin yüzde 99'unu kaybeden LUNA'nın piyasalardaki hacminde ise 25 dolardan fazla olan değer kaybının tekrar geri gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu.

LUNA 1 dolar olur mu

LUNA tekrar eski seviyesine çıkar mı?

LUNA'da yaşanan değer kaybındaki mantığı ilk önce açıklamak gerekiyor. UST, 1 ABD dolarına denk gelen bir sabit coin tokeni olmasıyla birlikte kripto yatırımcıları blokzincir içinde ABD dolarına geçmek istedikleri durumda USDT, USDC, BUSD gibi tokenleri kullanırlar. Bu projelerin temel görevleri tokenleri 1 ABD dolarında sabit tutmak olmasından dolayı bazen yaşanan dalgalanmalar kriptoların değeri yüzde 2 oranında değiştirebiliyorlar.

Bu değişimlerde Terra USD ile birlikte diğer sabit coinlerinde değişebileceği bilinir. Herhangi bir değer kaybı olması durumunda nakit akışının otomatik olarak düzenlenmesi için hemen sabit coinlerin değeri 1 dolara getirilir. Bu sistem LUNA geliştiricileri tarafında her ne kadar uygulansa da coinin fiyatı 1 dolar seviyesine getirilemedi. Değer kaybı devam eden ve sürekli bir düşüş eğilimi gösteren Luna projesini de toparlayacak başka bir emarenin olmadığı söyleniyor.

Elvan Çıldır
elvan@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal