Laodikya Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Laodikya Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışmaları 2008 yılından bu yana devam ediyor.

Laodikya Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

Laodikya Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

2 bin 200 yıllık Laodikya Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının gelecek yıl mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen çalışmalar büyük bir titizlikle gerçekleşiyor.

Tiyatronun aslına uygun restore edildiğini belirten Prof. Dr. Şimşek, çalışmaların Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansından alınan destekle devam ettiğini söyledi.

Şimşek , ülke turizmine kazandırılacak antik kent ile ilgişi şu ifadeleri kullandı:

"M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığını tespit ettiğimiz bu tiyatro, 3. yüzyılda yaşanan bir depreme bağlı bir restorasyon geçirmiş. 5. yüzyılın başında da sahne binası, kentin sur duvarının bir parçası olarak kullanılmış. Tiyatronun alt kaveyası mermerden, üst kaveyası ise travertenden yapılmış. Yaptığımız çalışmalarda özellikle alt kaveyada bulunan mermer basamakların çok kırılmış olduğunu fark ettik. Burada tamamlama yöntemine gidiyoruz. Eski, düzgün kesilmiş moloz taşlarla tamamlama yapıyoruz. Üst kaveyada ise çok az bir eksik var. Analizini yaptırdığımız traverten ocaklarından getirilen taşlarla bu kısımda restorasyonu sürdürüyoruz."

Çalışmaların mayıs ayından itibaren hızlandığını söyleyen Şimşek, "Binlerce yıl öncesine ait kültür varlıklarının ortaya çıkarılması ve ayağa kaldırılması için çalışıyoruz. Haziran ayının başından itibaren Laodikeia Antik Kenti'ni yeniden ziyarete açmayı planlıyoruz." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR