Dert Dinleyerek Para Kazanıyor

Dert dinleyerek para kazanan genç, il il geziyor. Otostopla Türkiye turuna çıkan 22 yaşındaki Aytaç Şimşek, 3 yılda 50 il gezdi. Bu süreçte yüzlerce insanın derdini dinledi. Dinlediği dert başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor.

Dert Dinleyerek Para Kazanıyor

Dert Dinleyerek Para Kazanıyor

İnsanlarla yakın diyaloglar kuran Şimşek, geçimini sağlamak için ise dinlediği dertlerden ücret alıyor. Ücret karşılığında dert dinleme seansları ise birçok kişi tarafından ilgiyle karşılandı. Dert dinleme seansından 10 TL kazanan Şimşek, dert dinlerken kendisini ağlatabilen kişilere de 100 TL veriyor.

Başkasının derdiyle bugüne kadar bir sefer ağlayan Şimşek, çoğu kişinin basit nedenleri dert edindiğini söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in 2019 yılında yaptığı Türkiye'nin en mutsuz illeri sıralamasında 9'cu sırada yer alan Batman da bu günlerde bu sıra dışı misafiri ağırladı. Dert dinlerken para kazanan gezgin Aytaç Şimşek, otostopla gezdiği iller arasına Batman'ı da kattı.

TÜRKİYE'NİN HER TARAFINDA

Batmanlıların diğer illere oranla farklı sebeplerden dolayı dertlendiğini söyleyen Şimşek, 'Bir yakın arkadaşım ile beraber başladım, bu yolla onunla ilk İzmit'e gittik. Sonrasında Bursa'ya, İzmir'e gittik öyle açılmaya başladık. Daha sonra baktık güzel gidiyor otostopla gezmeye başladık. Antalya'ya gittikten sonra iyice Türkiye'nin her tarafına açılmaya başladım. Sivas'tan başlayarak yoluma devam ediyorum, Sivas Türkiye'nin ortası olduğu için etrafa açılmam daha rahat oldu. Batman'a gelme sebebim bizim taraflarda İstanbul taraflarında bu bölgenin terör bölgesi olduğunu söylüyorlar. Ama asıl öyle değil, tamamen tam tersi, tam kültürlü bir yer, İstanbul gibi bir yer değil, İstanbul'da kültür diye bir şey kalmadı. Burası tam tersi kültürlü misafirperverler, iyi niyetliler birileri ile konuştuğunda başım gözüm üstüne diyorlar, çok yardımcı oluyorlar. Çok sıcak yakın ilgi gösteriyorlar. Biraz korku var ama gelip gördükten sonra korkularımı yendim.

ÇOĞUNUN DERDİ GEÇİM SIKINTISI

İnsanları cana yakın burada çok insanın derdini dinledim, hani çoğu da geçim sıkıntısı yaşıyor. Çoğu dertler sıradan dertler, çok dert edilecek bir şey yok burada. İzmir, Antalya taraflarında daha çok sevgilisinden ayrılan kişilerin dertlerini dinledim. Batman'dan, Diyarbakır ve Elazığ'a gideceğim oradan artık memleketim Sivas'a gideceğim. 3 buçuk aya yakın oldu yola çıkalı çok dert dinledim.

DERTLERİNİ DİNLEDİĞİ KİŞİLERE YOL GÖSTERİYOR

Dertlerini dinlediğim kişilere yol gösteriyorum, sevgilisinden ayrılan kişiler diyor 4 yılık sevgilimden ayrıldım bende diyorum ki olacağı varsa zaten olur olmayacağı varsa uğraşmaya gerek yok, tamamen akışına bırakıyorum. Nasipte varsa olur yoksa olmaz nasip ötesinden başka olmaz. Yardımcı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Bugüne kadar birçok gezgin arkadaşım dertleri goy goy yapılır dedikodu yapılır. Ben daha farklı bir şey yapmak istedim. Milletin dikkatini çekmek için hem de güldürmeye çalışmak için garip görsünler böyle bir şey düşündüm. Bir ablam var, Fethiye ölü denizde, oradaki abla dertleri ile beni ağlattı, ağlamamak için kendimi zor tutum ama ağlatı. Onun haricinde de o kadar dert dinledim ağlamadım' açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR