Bilirkişi Mi? Bilir Kişi Mi? Kelimenin Doğru Yazılışı Hangisi?

Türkçede birden fazla sözcüğün bir araya gelip oluşturduğu yeni kelime ya da kelime öbeklerinin nasıl yazıldığını sıkça karıştırabiliyoruz. Bu kelimelerden biri de "bilirkişi"dir. Peki kelimenin doğru yazılışı nedir?

Bilirkişi Mi? Bilir Kişi Mi? Kelimenin Doğru Yazılışı Hangisi?

Bilirkişi Mi? Bilir Kişi Mi? Kelimenin Doğru Yazılışı Hangisi?

Dilimizde en sık yapılan hatalardan biri de birleşik yazılması gereken kelimelerin ayrı, ayrı yazılması gereken kelimelerin birleşik yazılmasıdır.

Bu temel sorunu ortadan kaldırmak amacıyla bol bol kitap okumalı, kelimelerin nasıl yazıldığı konusunda arada kaldığımız zamanlarda da Türk Dil Kurumu’nun sitesinden sorgulama yaparak doğrusunu öğrenip ona göre kullanmalıyız.

Türk Dil Kurumu'na göre yazımı en çok karıştırılan kelimelerden biri de "bilirkişi"dir.

Sosyal medyada paylaşım yaparken veya mesajlaşırken "bilirkişi" kelimesi çok sık olarak yanlış yazılmaktadır.

Türk Dil Kurumu (TDK) sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin, "bilirkişi" olarak yazıldığı ortaya çıkıyor.

Bazı örneklerde görülen "bilir kişi" yazımı imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu'na göre kelimenin doğru yazımı "bilirkişi"dir.

KELİMENİN ANLAMLARI

1. Belirli bir konudan iyi anlayan ve bir anlaşmazlığı çözümlemek için kendisine başvurulan kimse, uzman, ehlihibre, ehlivukuf, eksper.

2. Çözümlenmesi özel veya bilimsel bilgiye dayanan konularda oyuna veya düşüncesine başvurulan kimse, ehlihibre, ehlivukuf.

CÜMLEDE KULLANILIŞI

Kendileri anlaşamadıklarından bir bilirkişiye başvurmuşlar.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR