Kovid-19’a Karşı Aspirin

Tüm dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle araştırmalar devam ediyor. Bilim insanları ise hem kolay ulaşılan, hem de uygun fiyatlı olan aspirinin koronavirüse karşı etkisini inceleyerek, ölüm oranını azalttığını ortaya koydu.

28.10.2020-10:23 - (Son Güncelleme: 28.10.2020-11:38)Kovid-19’a Karşı Aspirin

Kovid-19 salgını devam ederken ABD’li bilim insanları yeni bir araştırmaya daha imza attı. Yapılan araştırma doğrultusunda kanının pıhtılaşmasına sebep olduğu bilinen Kovid-19’a karşı aspirin kullanımının ölüm oranını azalttığı tespit edildi. 

Dünya genelinde etkisi devam eden Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayılarında artış yaşanırken, henüz net bir ilaç tedavisi ve aşısı bulunmamakta. 

Salgının başladığı zamandan bu zamana sadece deksametazonun ve remdevisirin kritik Kovid-19 hastalarında ölüm riskini sınırlı bir biçimde azalttığı ispatlandı. Bu ilaçların yanına Aspirin ilacının da eklenebileceği aktarıldı.ABD’de yer alan Maryland Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları, tüm dünyada asprinin yaygın biçimde korona için yardımcı olarak kullanabileceğini açıkladı.

HEM UCUZ HEM KOLAY ULAŞILABİLİR

Aspirin ilacı, soğuk algınlığından, romatizmaya, karın ağrısından kalp hastalıkları tedavilerine geniş bir kullanım alanına sahip. Ayrıca çoğu yere temin edilebiliyor ve uygun fiyatlı bir ilaç.

%47 ORANINDA AZALMA

Bilim insanları Kovid-19 hastası olan 412 kişiyi incelemeye alarak, hastaların 4’te 1’ine hastaneye yattıkları ilk gün itibarıyla, günde 80 miligram aspirin verildi. Anesthesia and Analgesia’ adlı dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, aspirin kullanan hastaların diğer hastalara göre yüzde 43 oranında daha az yoğun bakıma kaldırıldığını ve yüzde 40 oranında daha az ventilatöre gerek hissedildiği aktarıldı. Bunun yanında, bilim insanları aspirin alan kişilerde ölüm riskininin, asprin almayan kişilere oranla yüzde 47 oranında azaldığını belirtti.

KOVİD-19'A KARŞI EN ETKİN İLAÇ OLABİLİR

Çalışmanın baş yazarı olan Doktor Jonathan Chow, ‘Çalışmamızın sonuçlarını doğrulamak için bir klinik deneme gerçekleştireceğiz. Bulgularımızın doğrulanması halinde aspirin, dünya genelinde Covid-19’a karşı kullanılan en etkin ilaca dönüşebilir’ açıklamalarını yaptı. Fakat, bilim insanları, Kovid-19'a karşı yaş, cinsiyet ve kronik hastalıkların varlığı gibi faktörler de incelendiğinde aspirinin olumlu  etkisinin değişmediğini aktardı. Aspirin kullanan ve kontrol grubunda yer alan Kovid-19 hastalarının benzer kanama risklerine sahip olduğu belirtildi.

Kanı sulandırma özelliği bilinen asprin ilacının, Kovid-19 nedeniyle kanın pıhtılaşarak ölüme neden olma riskini azalttığı aktarılan asprin kullanımı ile ilgili Dr. Micheal Mazzefi, ‘Aspirin’in kan inceltici etkisinin Kovid-19 hastalarında ani kan pıhtılaşmasını engellediğini düşünüyoruz. Bu yüzden  Kovid-19 teşhisi olan hastaların doktora danışarak Aspirin almalarını tavsiye ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Daha önce yapılan çalışmalara göre Kovid-19 sebebiyle yaşanan ölümlerde ‘kan pıhtılaşması’ ortaya konmuştu. Pıhtılar, akciğer, kalp, beyin gibi büyük organlara yayılmakta ve kan akışının kesilmesine sebep olarak, kalp krizi, felç, organ yetmezliği ve emboliyi gibi ciddi durumlara sebep olabilmekte. Bunun yanında, bilim insanları, Kovid-19’un neden kan pıhtılarına neyin sebep olduğunu bilmese de, stokin fırtınası ile arasında bir bağlantı olduğu düşünülmekte.

SİTOKİN

Bağışıklık sisteminde, yaralanma veya enfeksiyona tepkisinde yer alan bir grup hücreye sitokin ismi verilmekte. Stokinler sorunun neden olduğu yere gitmek için harekete geçer ve vücutta bulunan bir istilacı ile karşılaştığında savunmak için daha çok bağışıklık hücresi göndermesi için sinyal vermeye başlıyor.

Vücudun kendi mekanizmasını çalıştırarak harekete geçen sitokinler bir süre sonra yıkıcı hasara neden olabiliyor. Bağışıklık sisteminin korumaya çalıştığı dokulardaki hücreleri öldürmeye başlayan iltihaplanma ortaya çıkıyor. Aşırı miktarda sitokin hücrelerinin sinyal vermesi sebebiyle iltihaplanma durumu kontrol dışına çıkabiliyor. Bu iltihap, ise koronavirüs hastalarının akciğerlerine doluyor ve sonucunda solunum yetmezliği ortaya çıkıyor.  Kontrol edilmeyen iltihaplanma, birçoğu hastanın can vermesine neden oluyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal