Lens Kullananlara Kovid-19 Uyarısı

Göz için kullanılan lenslerin kullanımında hijyenin her zaman önemli olduğu bilinmekte. Ancak dünya genelinde salgının yaşandığı bu süreçte, lens hijyeni daha da önem kazandı. Bilindiği üzere Kovid-19, gözlerden de kişiye enfekte olabilmekte.

26.10.2020-12:33 - (Son Güncelleme: 26.10.2020-12:45)Lens Kullananlara Kovid-19 Uyarısı

Kovid-19 salgının yaşandığı bu süreçte, göz için kullanılan lenslerin hijyenine daha çok dikkat edilmesi gerekmekte. Uzmanlar, koronavirüs salgını sırasında günlük bakımı yapılmayan lensler hakkında uyarıda bulundu. 

Adana’da Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaaslan, günlük bakım gerektiren aylık ve haftalık lenslerin uzun süreli kullanımlar sonucunda ciddi enfeksiyonlara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Koronavirüs salgınının yaşandığı bu süreçte de lens kullanımının oldukça önemli olduğunu belirten Karaarslan, ‘Gerekli hijyen şartlarında dikkat etmeden kontakt lenslerimizi kullanacak olursak, gerek koronavirüs gerekse başka nedenlerle enfekte olmuş ellerimizle kontakt lense bulaştırabiliriz. Lensin de dezenfeksiyonunu yapmadan direkt olarak gözlerimize takacak olursak burada ciddi anlamda göze bulaşa sebebiyet verebiliriz’ ifadelerini kullandı.

İlk vakanın mart ayında göründüğü Türkiye’de, koronavirüs salgınının azalması için birçok önlem gündeme gelirken, bu önlemlerden biri gözden virüsün alınmasını engellemek için, kontakt lensin değiştirileceği sırada ellerin hijyeninin önemine değindi.

Ruhsatlandırma tarihi geçmiş veya tarihi ile bir biçimde oynanarak piyasada satışa sürülen lensin enfeksiyon riskini artırdığını söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, bu lenslerin gözdeki oksijenlenmeyi bozduğunu belirterek, göz sağlığını tehdit ettiğini, bu ürünü kullanan kişilerde zorlu bir tedavi sürecinin yaşandığını aktardı. Ölçümü hatalı yapılan, hijyene kurallarına uymadan kullanılan, yanlış ve tarihi geçmiş lens kullanımının gözde leke oluşumuna sebep olabildiğini de aktaran Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, sahte lens tehlikesine de dikkat çekti.

KISMİ GÖRME KAYBI OLABİLİR

Sorunlu olan lenslerin yırtılma ihtimali olduğunu ve bu durumun korneada kalıcı hasar oluşturabildiğini söyleyen Doç. Dr. Karaarslan, ‘Tam bir körlük olmasa da kısmi görme kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Kötü sonuçlardan bir tanesi de ölçümü ya da hastaya uygunluğu doğru bir şekilde ayarlanmayan bir kontakt lens ileride yapılabilecek gözlükten kurtulma lazer tedavisi için de çok ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Hastanın lazer yapılabilmesini engelleyebiliyor ya da lazerden sonra kuruma, batma, yanma gibi şikayetlerin çok ciddi uzun bir süre ve şiddetli olmasına neden olabiliyor.’ cümleleriyle durumu belirtti.

İNTERNETTEN LENS ALIRKEN DİKKAT EDİLMELİ

Kontakt lens alırken özellikle dikkat edilmesi gereken konulara değinen Karaaslan, ‘Hijyen en önemli husustur. Ruhsatlı bir ürün olması gerekir. Tarihine dikkat edilmelidir. Ölçümleri de bu işin uzmanı kişi ve kurumlar tarafından yapılmalıdır. Hatta piyasada çok sayıda kozmetik nedenlerle takılan renkli kontakt lensler de var. Bunların da tarihlerine, ölçümlerine azami dikkat gerekir. Ruhsatlı lens satan birçok kuruluş var. İnternetten toplu alımlar nedeniyle belki daha ekonomik olabilir fakat hekim kontrolü olmadan, güvenilir bir kuruluşun garantisi olmadan lens almanın; ruhsatlandırılmamış ya da ruhsat tarihi geçmiş, ürünün miadı dolmuş ve kutunun üzerinde ürünün tarihi tekrar değiştirilmiş bir ürün alıp göze zarar verme riski de var’ ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK LENS KULLANIMI

Salgın sürecinde göz sağlığı için hijyeninin oldukça önemli olduğunu belirten Karaarslan, günlük lens kullanmayı tavsiye ederek, ‘Günlük bakımı, dezenfeksiyonu yapılmamış bir kontakt lens uzun süreli kullanımlarda ciddi enfeksiyonlar yaratabilir. Aylık, haftalık ve günlük lensler var. Bunların günlük bakımının yapılmasını ve gözün her gece dinlendirilmesini, hatta bu dönemde günlük lens kullanımını öneriyoruz. Yani aylık değil, haftalık değil günlük olarak atılan tek kullanımlık lensleri tavsiye ediyoruz. Gerekli hijyen şartlarında dikkat etmeden kontakt lenslerimizi kullanacak olursak, gerek koronavirüs gerekse başka nedenlerle enfekte olmuş ellerimizle kontakt lense bulaştırabiliriz. Lensin de dezenfeksiyonunu yapmadan direkt olarak gözlerimize takacak olursak burada ciddi anlamda göze bulaşa sebebiyet verebiliriz. O yüzden hem kendi elimizi hem de uygulayıcının elinin hijyen şartlarına uygun olması önemlidir’ tavsiyelerinde bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal