İlk Kuş Gribi Vakası Görüldü!

Rusya, ülkede H5N8 kuş gribi görüldüğünü duyurdu. Böylece H5N8 virüsünün insanlara geçtiği ilk defa teyit edilmiş oldu.

20.02.2021-16:38 - (Son Güncelleme: 20.02.2021-16:38)İlk Kuş Gribi Vakası Görüldü!

Koronavirüs salgını ve mutasyonla virüsün dünyada yayılması devam ederken, bir yandan da ebola salgını ve kuş gribi vakalarına ilişkin haberler geliyor. Rusya, ülkenin güneyindeki bir kümes hayvanı çiftliğinde 7 kişinin H5N8 kuş gribi testinin pozitif çıktığını duyurdu. Böylece 'H5N8' virüsü insanlarda ilk kez görülmüş oldu.  

Moskova yönetimi adına Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova açıklama yaparken, Popova, virüsün insandan insana bulaştığına dair bir bilgi bulunmadığını belirterek, ‘Virüs kuşlardan insanlara bulaşabilir, türler arası engelini aştı’ dedi.  Vakaların erken bir aşamada tespit dildiğini söyleyerek, vakalarla ilgili bilgilerin Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) gönderildiğini belirtti. 

H5N8 virüsü, ilk olarak Çin'de 2010 10'da canlı bir kuş pazarında tespit edildi. 2014 yılına kadar, H5N8 virüsleri, Güney Kore'de evcil kümes hayvanlarında ve yabani kuşlarda farklı salgınlara neden olmuştur. Ardından, Avrasya ve Kuzey Amerika ülkelerindeki yabani ya da evcil kuşlarda 2014-2017 yılları arasında çeşitli salgınlar kaydedilmişti. 

Daha önce H5N8 kuş grini, Hindistan, Danimarka, Hollanda ve Polonya'da da görülmüş, ancak kümes hayvanları arasında yayıldığı anlaşılmıştı. Danimarka ve Polonya'da yüz binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR