İGA Açıkladı! İstanbul Havalimanı'nda Sefer İptali Yok

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından aktarılan açıklamada, İstanbul’u olumsuz etkileyen hava şartlarından ötürü İstanbul Havalimanı’nda uçuşların yapılamadığına dair asılsız iddialar üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu vurgulandı.

31.12.2019-14:40 - (Son Güncelleme: 31.12.2019-14:33)İGA Açıkladı! İstanbul Havalimanı'nda Sefer İptali Yok

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından aktarılan açıklamada, İstanbul’u olumsuz etkileyen hava şartlarından ötürü İstanbul Havalimanı’nda uçuşların yapılamadığına dair asılsız iddialar üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, havacılığın en önemli kuralının uçuş, can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğu belirtilerek, şunlar dile getirdildi:

"İstanbul Havalimanı, İstanbul’u etkileyen olumsuz hava koşulları sonrası yolcuların bu durumdan etkilenmemesi adına çalışmalarını sürdürmektedir. İstanbul’da 2 gündür tüm ulaşım ağlarını olumsuz etkileyen hava şartları nedeni ile havalimanlarından gerçekleşen uçuşlarda da gecikmeler yaşanmıştır. 30.12.2019 (dün) İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen operasyonda rüzgar sebebi ile 13 pas geçme yaşanmıştır.

Bu yılın nisan-aralık dönemi ile geçen yılın aynı döneminde İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı karşılaştırıldığında; İstanbul Havalimanı’nda 620 uçak pisti pas geçerken, bu rakam Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl 1.016 olarak gerçekleşmiştir. Tüm bu yıl ortalamaları da gösteriyor ki; uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nın geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir. Havacılıkta pas geçme ve divert, emniyetli bir uçuşun önemli aşaması olup pilotların uçuş güvenliği için uygun gördüğü prosedürlerdir. İstanbul’u etkileyen olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Havalimanı’nda, operasyon kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR