OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri biten başvurulara ilişkin 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar vermeye başladı. Şimdiye kadar 42 bin başvuruyu sonuçlandıran Komisyon, 3 bin müracaatı kabul etti.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile şimdiye kadar meslekten atılan, kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara yönelik 42 bin başvuruyu inceledi.

125 BİN MÜRACAAT YAPILDI

Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, meslekten atılan, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara yönelik başvurulara bakmak için oluşturulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na 125 bin müracaat yapıldı.

KOMİSYON 3 BİN MÜRACAATI KABUL ETTİ

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, işlemleri biten ve incelemeleri sona eren başvurulara ilişkin 22 Aralık 2017'den itibaren karar vermeye başladı. Şimdiye kadar 42 bin başvuruyu neticeye bağlayan Komisyon, 3 bin müracaatı kabul etti. Komisyonun kabul kararıyla meslekten atılanların iadesine, kapatılan kurum ve kuruluşların açılmasına karar verildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, '22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 09/11/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (3.000 kabul, 39.000 ret olmak üzere) toplam 42.000'dir.'

DAVA YOLU AÇIK

Kararlar, tebliğ edilmek üzere başvurucuların en son çalıştığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilenlerin atama işlemleri, en son görev yapılan kurumlar ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılıyor.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden sonra 60 gün içinde Ankara 19, 20, 21 ve 22. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.

Başvurucular, 'ohalkomisyonu.tccb.gov.tr' internet adresindeki 'OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi' üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine ilişkin bilgilere ulaşabiliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.