İmar Barışı'na başvuru döneminde bir aylık rakamlar da meydana çıkmaya başladı. Alınan bilgilere göre, 13 milyon konutun imar ve iskan problemini çözmesi amaçlanan düzenleme çerçevesinde Yapı Kayıt Belgesi için Türkiye çapında 1.8 milyon başvuru oldu. Halkın yoğun alaka gösterdiği barış için başvurular 8 Haziran'da başlamıştı.

İSTANBUL'DA 330 BİN BAŞVURU

En çok başvuru gerçekleştirilen şehirlerin başında ise kaçak yapıların büyük kısmının olduğu İstanbul geldi. Yaklaşık 2 milyon kaçak bina yer alan şehirde şimdiye dek 330 bin başvuru gerçekleştirildi. İstanbul'u 172 bin başvuru ile İzmir izlerken, Konya ise 133 bin başvuruyla halkın İmar Barışı için yoğun alaka gösterdiği ilk 3 il arasında. Bursa ve Kocaeli'de gerçekleştirilen başvurular ise sırasıyla 88 bin ile 87 bin 500'e çıktı. Ankara'da ise İmar Barışı'na alaka yok.

TARİH BİR YIL UZAYABILİR

İmar Barışı'ndan kazanılacak gelir, genel bütçeye devredilecek. Şehirlerin tekrar imarını yapmak için kullanılacak. İmar Barışı'ndan 31 Aralık 2017'den önce yapılmış yapılar yararlanabiliyor. Başvurular 31 Ekim'e dek gerçekleştirilecek. İmar Barışı ücreti ise 31 Aralık 2018'e kadar yatırılabilecek. Tebliğle lazım olduğu hallerde Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme zamanını 1 seneye dek uzatabilecek.

MÜRACAATTA NE TÜR BELGELER GEREKİYOR?

E-devlet şifresi

Aktif bir cep telefonu numarası

Aktif bir e-posta adresi

Beyan edilecek binanın adresi

Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

Toplam inşaat alanı, konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare)

Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı

Arsa/arazinin emlak vergisi birim değeri

Yapının yer aldığı arsanın alanı. Varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (Metrekare)

Yapı sınıfı (Sistemin vereceği seçeneklerden seçilecek)

İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.