Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berlin Konferansı Sonrası Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki Libya Konferansı'na yönelik "Biz bir güçlü devletsek, bir güçlü devlet olarak bizden birçok beklentiler var. Türkiye barışın anahtarıdır. Libya konusunda attığımız adımlar sürece bir denge getirdi." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berlin Konferansı Sonrası Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berlin Konferansı Sonrası Önemli Açıklamalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'daki programının ardından ülkeye dönerken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki Libya Konferansı'na yönelik "Biz bir güçlü devletsek, bir güçlü devlet olarak bizden birçok beklentiler var. Türkiye barışın anahtarıdır. Libya konusunda attığımız adımlar sürece bir denge getirdi. Hem sahada hem de masada siyasi sürece destek olmaya devam edeceğiz." dedi.

Libya'da Türkiye'nin mevcudiyetinin barış umutlarını artırdığını dile getire Erdoğan, "Terörle mücadele kisvesi altında ne tür oyunların oynandığını da görüyoruz." dedi. Erdoğan, Libya Konferansı'nda Hafter'in metinlere imza atmaması manidar olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: "Olay, sözlü olarak katılımcıların şahitliği ile kalmış oldu. İnşallah neticesi hayırlı olur."  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte çağrısını yaptıkları ateşkese uyulması halinde siyasi sürecin de önü açılacağını belirtti.

"MİÇOTAKİS HAFTER'İ BİZİ TAHRİK ETMEK İÇİN ÇAĞIRDI"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Hafteri Yunanistan'a davet etmesiyle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Niye Miçotakis Hafter'i Yunanistan'a çağırdı? Sadece bizi tahrik etmek için çağırdı. Bir lider 'Miçotakis sizinle tekrar arayı düzeltmek istiyor' dedi. 'Bir defa bu yanlışı düzeltsin, sonra bizim görüşmemiz kolaydır' dedim."  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin Libya sürecinde koordinatör sıfatı ile yer alması teklifine "BM varken doğru olmaz" diyerek karşı durduklarını söyledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın, istihbarat noktasında Rusya, Suriye ve İran tarafıyla, muhataplarıyla ilişkileri başarılı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

"O YAVRULARA NASIL TERÖRİST DERİZ"

Son dönemde İdlib'den olan göçlere yönelik sorulan bir soruyu "Bu insanlar ölümden kaçıyor. O anne ile 6 çocuğunu ekranda görünce hanımla kanımız dondu. O yavrulara nasıl terörist deriz. Onlara terörist demek akıl tutulmasıdır. Bu, Bay Kemal'in ilk yanlışı değil." diye yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rasulayn ile Tel Abyad arasındaki bölgede Türkiye'nin kendi plan ve projesinin hayata geçirildiği takdirde bu bölgelerin 'barış şehirleri' halini alacağının altını çizdi.

CHP'NİN FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI ÖNERGESİ

CHP'nin FETÖ'nün siyasi ayağı önergesine yönelik Erdoğan, şöyle konuştu: "AK Parti'de, MHP'de bu tür adamlar mı var, haydi ispatla. İspatlayamıyorsan demek ki bunlar sende. Daha bunların neleri çıkacak. Şimdi bu pisliklerden kurtulmak için parlamentonun üzerine bunu yıkmak istiyorlar."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz