AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ovit Tüneli’nde duygu dolu anlar yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre çıkarak ve sonra da 10 km inerek geçmek mümkündü. Biz bu projeye ilk başladığımızda birileri ne diyordu hayal. Yaptık mı? 1880'den beri bu proje hep konuşulmuştur. 2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli'ni bu yıl hizmete sunuyoruz. Yol da 4 km kısalıyor’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Hazirana ilişkin ‘’Bu açılışı seçim döneminde yapıyoruz. Ovit Tüneli'nin yapım hikayesiyle ülkemizin kalkınma hikayesi de aynıdır. 24 Haziran'da sandıkları patlatıyor muyuz?’’ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘’Adnan Menderes'in başlattığı kalkınma hamlesi tek parti artığı bir zihniyet tarafından kesilmiştir. Rahmetli Özal yeni bir hamle başlattı. Geldik 2002'ye. 2002'de gerçek hamle başladı. Bizimle beraber, hiçbir engel tanımadık’’ ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN 2'NCİ UZUN ÇİFT TÜPLÜ TÜNELİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tünelin önemine dair ‘’Ovit Tüneli, çift tüplü olarak 2123 günde yapımı tamamlandı ve 412 milyon 366 bin liraya mal oldu. Tünel ile Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 km kısalırken, bölgede 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyada benzersin olduğuna değinerek, ‘’Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14,3 kilometrelik çift tüplü Ovit Tüneli, Türkiye'nin en uzun, Çin'de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra ise dünyanın 2'nci uzun çift tüplü tüneli oldu. Dünyanın en uzun tek tüplü kara yolu tünelinin ise 24,5 kilometre uzunluğuyla Norveç'teki Laerdal tüneli olduğu öğrenildi’’ şeklinde konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.