Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, mahkenin karar vermesinin ardından, Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü önünde basın açıklamasında bulunarak kararı değerlendirdi.

Avukat, Halavurt, ''Türkiye ile ilişkilerin sıkıntıya girmesine gerek yoktu. Bu kabul edebileceğimiz bir karar değil, temyiz edeceğiz. İtiraz haklarımızı haklarımızı kullanacağız. İsterdik ki tutuksuz şekilde yargılansaydı. Karar bizim için ani oldu ama hazırlıklıydık. Bu sonucun verileceğini bekliyorduk'' ifadelerini kullandı.

Halavurt, basın muhabirlerinin, "Brunson kararı nasıl karşıladı?" sorusu üzerine, "Brunson vaziyeti anlamaya çalışıyor. Ben ona özgür olduğunu haber verince anladı ve sevindi" yanıtını verdi.

Halavurt gazetecilerin, "Brunson hemen gider mi?" sorusu üzerine de "Gider diye düşünüyorum. Burada artık bir güvenlik sorunu da meydana geldi onun için. Uçak hazırlanıncaya kadar evinde olacak . Uçak ayarlandığında gidecek" cevabını verdi.

Basın mensuplarının, "Ayrıca bir güvenlik temin edilir mi?" sorusuna Halavurt, 'Bu, devletin karar vereceği bir konu' dedi.

Avukat Halavurt, Brunson'ın neredeyse iki sene tutsak olduğunu, aile ve sosyal düzeninin bozulduğunu ifade edip, "Halbuki kendisi Türkiye'de kalmak isteyen biriydi. Bu, onu belli ölçüde üzüyor" şeklinde konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.