Fitch'ten Türkiye Ekonomisine Övgü Dolu Sözler

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'den Türkiye'ye övgü dolu sözler geldi. Fitch yöneticisi Ed Parker, Türkiye'nin geçen yaz yaşadığı finansal saldırılar hakkında "Son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdi." dedi.

19.09.2019-16:22 - (Son Güncelleme: 19.09.2019-16:16)

Fitch Ratings'in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, geçen yaz yaşanılan finansal saldırılar hakkında Türkiye ekonomisinin son derece etkileyici bir şekilde direnç gösterdiğini belirtti.

''TÜRKİYE'DE BAZI TEMELLER HALEN SON DERECE GÜÇLÜ''

Fitch Ratings'in Londra'da düzenlenen Küresel Konferansında konuşan Ed Parker, Türkiye'de genel ekonomik görünümün iyileştiğine işaret ederek, "Türkiye'de bazı temeller halen son derece güçlü; kamu bilançosu, düşük kamu borcu gibi. Özel bankalar görece iyi durumda. Özel sektör esnek ve dinamik. Ayrıca Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir şekilde direnç ve esneklik gösterdi." dedi.

''60 MİLYAR DOLARLIK CARİ AÇIK ORTADAN KALDIRILDI''

Türkiye'nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, "60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor." ifadelerini kullandı.

En Son Gündem Haberleri için aşağı kaydırın

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR