Filipinler'deki Ursula Tayfunu'nda Ölenlerin Sayısı 16'ya Yükseldi

Filipinler'de etkisini gösteren Ursula (Phanfone) Tayfunu dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 16'a çıktı.

26.12.2019-09:50 - (Son Güncelleme: 26.12.2019-09:47)Filipinler'deki Ursula Tayfunu'nda Ölenlerin Sayısı 16'ya Yükseldi

Afet yönetimi biriminden yapılan açıklamada, ülkenin merkezindeki Panay adasının kuzeyinde dünden bu yana etkili olan tayfunda en az 16 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Kategori 3 olarak sınıflandırılan tayfun beraberinde hızı saatte 190 kilometreyi bulan rüzgarlar getirdi. Rüzgarlar en çok Capiz, Iloilo ve Leyte eyaletlerinde etkisini göstererek çok sayıda evin çatısını uçurdu, ağaçları ve elektrik direklerini devirdi.

Yağışların sebep olduğu sellerde mahsur kalanlar, sosyal medyadan kurtarma ekiplerine yardım çağrısı yaparken şimdiye kadar en az 10 bin kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiği belirtildi.

Yılda ortalama 20 tayfun ve tropik fırtınanın etkili olduğu Filipinler, Pasifik deprem kuşağında bulunması ve çok sayıda aktif yanardağa ev sahipliği yapması sebebiyle dünyada doğal afet tehdidinin en yüksek olduğu ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Ülkede 2013'te iç kesimleri vuran Haiyan Tayfunu 7 bin 300'den fazla kişinin ölümüne sebep olmuş, 5 milyondan fazla kişi yerlerinden edilmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR