Konut Kredisine Başvuranların Sayısı 34 Bini Geçti

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi faizlerindeki indirim kararı almasının ardından kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı 34 bini geçti.

Konut Kredisine Başvuranların Sayısı 34 Bini Geçti

Konut Kredisine Başvuranların Sayısı 34 Bini Geçti

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesinin ardından kredi talebi rekor düzeye ulaştı.

Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini anlatan kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceği ihtimalini dile getirdi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamu bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar çıkarılmıştı.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını indirmeye başlamıştı.

Analistler, faiz oranlarındaki gerilemenin devam etmesinin beklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini sözlerine ekledi.

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Emlak Haberleri