Türkiye Varlık Fonu ile Sinosure Arasında 5 Milyar Dolarlık Anlaşma Sağlandı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Sinosure, iş birliğini artırmak amacıyla 5 milyar dolar miktarında anlaşma belgesi imzaladı.

Türkiye Varlık Fonu ile Sinosure Arasında 5 Milyar Dolarlık Anlaşma Sağlandı

Türkiye Varlık Fonu ile Sinosure Arasında 5 Milyar Dolarlık Anlaşma Sağlandı

Bu hafta imza atılan belge gereği Sinosure, TVF'nin cari açığın düşürülmesi konusunda enerji, petrokimya ve madencilik sektörlerindeki projelerine Çinli yatırımcı, müteahhit ve finansal kurumları önerecek.

Bunun dışında Sinosure ilgili projelerin finansman koşullarına bağlı olarak 5 milyar dolara kadar sigorta desteği de verebilecek. TVF kısa zaman önce bu üç sektöre ilişkin yatırım planlarının dışında lojistik altyapı yatırımlarına yardımda bulunacağını açıklamıştı.

“ÇİN İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ YENİ BİR AŞAMAYA GETİRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Türkiye Varlık Fonu CEO'su Zafer Sönmez, “Türkiye'nin güçlü bir ticaret ve iş ortağı olan Çin ile iş birliğimizi yeni bir aşamaya getirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmayı tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının oluşturduğu belirsizlik ortamında imzalamamız da iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı” şeklinde konuştu.

Sinosure CEO'su Wang Tingke ise “Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi ve Türkiye'nin Orta Koridor girişimi ilerleyip geliştikçe Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım iş birlikleri de artıyor. TVF ve Sinosure arasındaki iş birliğini derinleştirecek önemli bir kilometre taşı olan mutabakat belgesi ile iletişim ve koordinasyonu birlikte yer alacağımız projelerde sürdürüp geliştireceğimizi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR