Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıkladı: Üreticiye 60 Milyon Avroluk Yeni Hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, '42 ilimizdeki tüm üreticilerimize söylüyorum, 'Durmayın, beklemeyin, bize gelin, yüzde 65'e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.' Bugün itibarıyla proje hazırlama süresi başladı. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz.' şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıkladı: Üreticiye 60 Milyon Avroluk Yeni Hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD II- 6'ncı Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı'nda gerçekleştirdiği konuşmada, kırsalı daha çok desteklemek için fazlaca çalıştıklarını ifade etti.

Kırsaldaki yatırımları yükseltmek, üretime katkı sağlamak, istihdama destek vermek için yeni bir hibe paketini açıkladıklarını belirten Pakdemirli, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan her girişimcinin yanında bulunduklarını ve yanlarında bulunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Pakdemirli, Avrupa Birliği'nin (AB) kırsal kalkınma hibesi IPARD'ı uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 42 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılara sunduğunu ifade ederek, 'IPARD Programı kapsamında bugüne kadar 14 binden fazla projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu' dedi.

Bakan Pakdemirli, IPARD-II bünyesindeki 5. Başvuru Çağrısı'nı Şubat ayında açıkladıklarını ifade ederek, '250 milyon avro (yaklaşık 1,5 milyar lira) hibe bütçeli 5. çağrıda, hayvancılık ve işletme pazarlama yatırımlarını destekliyoruz. Bu çağrının başvuru süreci devam ediyor.' şeklinde konuştu.

Tanıtım toplantısıyla 'Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinde' 6'ncı Başvuru Çağrısı'na çıktıkları bilgisini veren Pakdemirli, IPARD-II 6'ncı Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon avro, yani ortalama 400 milyon liralık hibeyi üretici ve yatırımcıya sunduklarını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, 60 milyon avroluk çağrı bütçesinin yüzde 75'inin AB, yüzde 25'inin ise ulusal kaynaktan oluştuğunu dile getirerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

'Daha çok küçük yatırımcıların desteklenmesinin ön planda olacağı bu hibe paketinde 7 alt sektörü destekleyeceğiz. Bu hibe paketinde, kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak gençlerimize ve kadınlarımıza önemli avantajlar sağlayacak konular bulunuyor. Desteklenecek alanlar arasında süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanı üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi yatırımları yer alıyor. Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimini, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerini, kültür balıkçılığını, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumunu bu çağrı kapsamında destekliyoruz.'

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri-->