İngiltere Merkez Bankası'nda "Sızıntı" Skandalı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) brifinglerinin, bankanın hizmet alımı yaptığı bir teknoloji şirketi tarafından bazı yatırım fonu şirketlerine yaklaşık 7-8 saniye önce servis edildiği iddia edildi.

İngiltere Merkez Bankası'nda

İngiltere Merkez Bankası'nda "Sızıntı" Skandalı

İngiltere Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir açıklamada, bankanın hizmet alımı yaptığı bir teknoloji şirketi tarafından bazı yatırım fonu şirketlerine yaklaşık 7-8 saniye önce servis edildiği öne sürüldü.
Alınan bilgiye göre, İngiltere Merkez Bankası için dışarıdan teknolojik destek hizmeti veren bir şirketin, bankanın brifinglerini kamuoyu ile paylaşılmadan 7-8 saniye önce bazı yatırım fonu şirketleri ile paylaştığı bildirildi.
Aynı bilgi dahilinde, bu uygulamanın görüntü iletiminde herhangi bir sorun yaşanması ihtimaline karşı yapılan bir teknolojik destek uygulaması olduğu fakat dışarıda hizmet veren firmanın, bu bilgileri bazı yatırım fonu şirketleri ile önceden paylaşarak şirketlerin yatırımlarında büyük destek sağlama fırsatı tanıdığı belirtildi.
"Kabul edilemez bir durum"
İngiltere Merkez Bankasından gelen açıklamada, "Bankanın bilgisi ve onayı olmadan ses çıkışının kullanılması tamamen kabul edilemez bir durum. Konuya ilişkin soruşturma yapılıyor" ifadeleri kullanıldı.
Bununla birlikte, bahsi geçen firmaların bankanın teknolojik altyapısına erişiminin tamamen sonlandırıldığı bildireek, "Bankamız, politika komitemizin piyasa hassasiyeti olan kararlarının yüksek bilgi güvenliği standartlarına uygun bir şekilde verilmesiyle faaliyet göstermektedir"cümleleri kullanıldı.
Konuya yönelik olarak BoE'nin yanı sıra İngiliz denetim kuruluşu Finansal Yönetim Otoritesi'nin de (FCA ) soruşturma başlattığı ifade edildi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri