Ev Kredileri Faiz Oranları

Konut sektöründe meydana gelen sıkıntılar ve konut almakta zorluk yaşayan vatandaş için geçen ay Ziraat Bankası ile konut sektörü arasında işbirliği anlaşması yapıldı. Bu kapsamda ev kredileri faiz oranları ne oldu? İşte ev kredileri faiz oranları...

Ev Kredileri Faiz Oranları

Konut sektöründe meydana gelen sıkıntılar ve konut almakta zorluk yaşayan vatandaş için geçen ay Ziraat Bankası ile konut sektörü arasında işbirliği anlaşması yapıldı. İşbirliği doğrultusunda konut sektörünün de desteğiyle bankalar anlaşmalı konutlarda ilk başta  120 ay vade ve 500 bin TL’ye kadar %0.98 faiz oranları ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

İkinci el konut almak isteyen kişiler ise bankaların kampanya haricindeki konut kredisi faiz oranlarına mahkum kaldı. Anlaşmalı konut projeleri dışında bankaların konut kredisi faiz oranları alt seviyesi %1.89 TL'den başlanıyor. Güncel olarak en yüksek konut kredisi faiz oranı ise %2.8 dolaylarında.

%1.89 faiz oranlı, 100 bin TL tutarlı, 60 ay vadeli konut kredisi için hesaplama yapıldığında kredinin toplam geri ödeme miktarı 168.000 TL ye, aylık ödemeleri ise 2.800 TL kadar. 

Yüksek ev fiyatlarının sıkıntıya sokacağı düşünülse de bundan sonra konut kredileri pek fazla bvatandaşın bu konudaki kurtarıcısı durumuna geldi. Faiz oranları sebebi ile kredi almayı düşünmeyen kişilerin izlediği ilk yol, ödeme planları ve konut kredisi faiz oranları ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmaktan geçiyor.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar ve yatırımcılar konut almaya devam ediyor fakat bankaların konut kredisi faiz oranları konut satışlarında büyük erişim sıkıntısı çıkarıyor. En düşük yüzde 2, en yüksek ise yüzde 3.10 seviyesini gören faiz oranları alım gücünü düşürüyor. Konutta yeni kampanyanın ayrıntıları da belirlendi.

EV KREDİLERİ FAİZ ORANLARI

1 Ocak 2019 tarihli güncel konut kredisi faiz oranları listesi şu şekilde:

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,89

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,94

Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,97

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.98 (Ziraat Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,01

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,09

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,09 (Halkbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,09 (Vakıfbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,20

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,28

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,29

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,30 (İş Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,35

QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,37

Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,47

Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,55

Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,55

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,58

Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,79

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,80

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri