Devlet Desteğiyle Bin Dönüme Ektiği Bademde Hasada Başladı

Devletten aldığı 15 yıl sonra ödemeli 230 bin lirayla, ektiği bademde iki yıl sonra 200 ton ürün hedefliyor.

Devlet Desteğiyle Bin Dönüme Ektiği Bademde Hasada Başladı

Elazığ’ın Ağın ilçesinde devletten fidan ve kredi desteği alarak bin dönüm alana binlerce kök badem eken üretici Alattin Yazıcı, hasada başladı.

HEDEF 2 YIL SONRA 200 TON ÜRETİM

Geçen yıl 136 ton, bu yıl ise biraz daha fazla ürün almayı hedefleyen Yazıcı'nın, 2 yıl sonra yılda ortalama 200 ton civarında badem hasadı yapmasının planlandığı aktarıldı.

13 bin dekar alanda 3 bin tonun üzerinde badem üretilen Elazığ'da, en çok üretim 7 bin dekarla Ağın ilçesinde yapılıyor.

İŞE 15 YIL SONRA ÖDEMELİ 230 BİN LİRAYLA GİRDİ

Badem üretimi ile ön planda olan ilçede yaşayan Alaattin Yazıcı'da devletten fidan ve kredi desteği aldı. Aldığı destek ile Şenpınar Mahallesine bin dönüm alana Ferragnes ve Ferraduel çeşidi 37 bin kök badem ağacı eken Yazıcı, son 2 yıldır ciddi oranda ürün almaya başladı.7 yıl önce 20 bin ağaçtan ürün alan şimdi ise 37 bin ağacı ile sadece geçen sene 136 ton ürün kaldıran Yazıcı, bu sene daha fazla rekolte bekliyor.

Yazıcı, tüm ağaçlarının olgunlaşması ile 2 yıl içerisinde yılda ortalama 200 ton ürün elde etmeyi bekliyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan'da, üreticiyi tarla da ziyaret ederek bilgiler verdi.

Bakanlıktan özel ağaçlandırma ve kredi desteği aldığını belirten üretici Alaattin Yazıcı, ‘Bin dönüm bademlik için 230 bin lira düşük faizli 15 yıl sonra ödemeli bir kredi aldık. Şu anda yaklaşık 37 bin ağacımız var. Damla sulama ile sulanıyor. 20 bininde 7 yıldır ürün alıyoruz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR