Bakan Pekcan: Korona Virüse Karşı Gümrük Kapılarında Her Türlü Önlemi Aldık

Ticaret Bakanı Pekcan, yeni tip korona virüse karşı alınan tedbirlerle alakalı, "Bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik. Kapılardaki kontrolümüz had safhada, her türlü önlemi aldık." ifadesini kullandı.

Bakan Pekcan: Korona Virüse Karşı Gümrük Kapılarında Her Türlü Önlemi Aldık

Bakan Pekcan: Korona Virüse Karşı Gümrük Kapılarında Her Türlü Önlemi Aldık

Bakan Ruhsar Pekcan, yeni tip korona virüse karşı alınan tedbirlerle alakalı, "Bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik. Kapılardaki kontrolümüz had safhada, her türlü önlemi aldık." diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçileri görüştüğü toplantının akabinde basın üyelerinin yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına karşı gümrüklerde alınan önlemlerle ilgili sorularını cevapladı.

Pekcan, İran'da hızlıca yayılan salgın sonrasında bu ülkeye açılan gümrük kapılarının kapatılmasına karşın Nahçıvan üüstünden girişlerin olduğu yönündeki ifadelerin sorulması üzerine şu cevabı verdi:

"Gümrüklerle ilgili her türlü tedbiri aldık. Gümrük ekiplerimizi kıyafetler ve maskelerle donattık. Dilucu dahil bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik. Kapılardaki kontrolümüz had safhada. Sağlık ve İçişleri bakanlıkları ile birlikte hareket ediyoruz, sürekli iletişim halindeyiz. Kapılarla ilgili her türlü önlemi aldık, girişlere kesinlikle izin verilmiyor."

AVRUPA BİRLİĞİ BÜYÜKELÇLERİYLE 'ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ' MÜZAKERESİ

Çin'deki salgın sebebiyle buradan dış alım yapan ülkelerin Türkiye'ye yönelmesinin konu olup olmamasıyla ilgili sorulara yanıt olarak Pekcan, AB büyükelçileri ile yaptıkları görüşmelerde, ülkeler arasındaki tedarik zincirini daha da derinleştirmek ve kuvvetlendirmek açısından görüş alışverişinde olduklarını dile getirdi.

Pekcan, Türkiye'den tedarik edilebilecek ürünlerin çeşitlendirilmesi anlamında büyükelçilerle mutabakat sağladıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye hem güvenilir hem kaliteli hem de rekabetçi tedarikçi konumunda. AB ülkelerine yakın olması da Türkiye için avantaj ancak bunların hepsi bir süreç. Şu anda sadece teklifler alınıyor, anlaşmalardan siparişlere dönüşen bir şey yok. Teslim süreleriyle ilgili görüşmeler yapılıyor. Daha önceden ulaşamadıkları bazı firmalara, bu kanaldan irtibata geçtiklerinden bahsediyorlar ama bunun tedarikçi onay süreci, deneme üretim süreci, sipariş anlaşmasına dönüş, üretim ve lojistik süreçleri var. Bunlar geceden sabaha olacak bir şey değil. İhracat açısından belki yılın ikinci çeyreğinde bunun etkisini görebiliriz ama şubat ayında bir etkisini görmeyeceğimiz açık. Bir taraftan da İran ve Çin bizim de ihracatçı olduğumuz ülkeler. İhracatın kesilmesinin etkisi aynı gün görülürken, artması sürece bağlı, bunun göz önüne alınması lazım."

RUSYA'NIN DOMATESTE KOTAYI YÜKSELTMESİ

Bakan Pekcan, Rusya'nın domateste Türkiye'nin ithalat kotasını 200 bin tona artırmasıyla ilgiliye soruyu ise şu şekilde yannıtladı:

"Esasında Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) üyesi olarak Rusya'nın yaptığı bu uygulama doğru değil. Ayrıca kotayı 'rotatif kota' olarak uygulamıyorlar. Bazı ürünlerde ülkelerle anlaşmanızda yıllık kota uygulayabiliyorsunuz ama bu yıldan yıla rotatif olarak uygulanabilir. 'Doldu, bu yıl kota bitti' şeklindeki bir uygulama normalde olmaması gereken bir durum. Bunu en üst düzeyde gerek Bakanlığımız gerek Tarım ve Orman Bakanlığı yakinen takip ettik, karar onandı. Yapılan uygulama zaten DTÖ kurallarına uygun değil ama sağ olsunlar 200 bine çıkardılar, herhalde devam edecek."

Son Gündem Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR