Finansmana ve likiditeye ulaşmada maliyetlerin inmesinin sektör için öncelikli ihtiyaçlar bakımından önemini belirten Bakan Albayrak, muhtemelen önümüzdeki hafta bu paketin lansmanını yapacaklarını açıkladı. 

Bkan Albayrak, geçtiğimiz günlerde TRT Haber’de yaptığı konuşmasında, tek haneli enflasyon rakamlarının hedeflendiği bir program açıkladıklarını ifade ederek, “Yıl sonu itibarıyla hedeflerimizin tamamını tutturduk ve daha iyi bir performans ortaya koyduk” şeklinde konuştu. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın da katkısıyla kurlarda, maliyetlerde, piyasalardaki dengelenme sürecine bağlı olarak görülen etkinin Kasım sonrasında Aralık ayında da süreceğini hatırlatan Albayrak, “Tüketici fiyatlarında eksi 0.4, üretici fiyatlarında eksi 2.22 olarak gerçekleşen enflasyon rakamlarıyla yüzde 20.80 olarak koyduğumuz enflasyon hedefi altında 20.30 gibi bir rakam yakaladık. Bu çok pozitif bir süreç” açıklamasında bulundu. Albayrak, enflasyon konusunun çok hassas, güçlü takip ettikleri bir alan olduğunu belirterek, “Şakası yok. Para politikası, mali disiplin, bütçe disiplininden şaşmadan ciddi şekilde takip ettiğimiz bir alan olarak devam edecek” şeklinde konuştu.

‘MIŞ’ GİBİ YAPANLAR VAR

Bazı sektörlerdeki indirimleri 3 ay daha uzattıklarını ifade eden Albayrak, “Bunu çok yansıtan, az yansıtan, (mış) gibi yapanlar var. Tabelayı asıyor ama kasada bakıyorsunuz ki yapmacık... Mesela market zincirlerinde kısa bir dönem yaptılar ama gıdaya çok ciddi yansıdığını söyleyemeyiz. Bunu şikayetlerden görüyoruz. Bunları gözden geçireceğiz. Devlet olarak verdiğimiz vergi, maliyet, enerji desteklerine devam edeceğiz ama (mış) gibi yapanları biraz daha değerlendireceğiz. (Mış) gibi yapanlara yaptırım söz konusu değil, programa almayacağız, takiplerini yapacağız” açıklamalarında bulundu.

KURDA ASYA DALGASI

Kurda gece yarısı yaşanan dalgalanma hakkında da açıklamalarda bulunan Albayrak, sözlerine şu şekilde devam etti: “Asya piyasalarında özellikle Çin, üretim ve imalat ekseninde yaşanan olumsuz seyir, bunun yanında Apple ile ilgili açıklamalara piyasaların olumsuz tepki vermesiyle birlikte, Japon yeni başta olmak üzere Asya’da açık olan piyasalara dayalı bir dalgalanma oldu. Onunla birlikte açık ve gelişmekte olan piyasalara yönelik bir dalgalanma gerçekleşti ama kısa sürede dengelendi”.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.