Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından mesleki yeterlilik sınavlarına yönelik önemli bir açıklama yapıldı.

Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından açıklamaya göre mesleki yeterlilik sınavlarının bugün itibarıyla başlayacağı duyuruldu.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI NE ZAMAN?
Covid-19 salgını nedeniyle 16 Mart itibariyle askıya alınan mesleki yeterlilik sınavlarının bugün itibariyle başladı duyuruldu. 

BAKAN SELÇUK'TAN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI AÇIKLAMASI
Nitelikli ve belgeli işgücüne önem verdiklerini, bu kapsamda MYK aracılığıyla 19 sektör ve 326 meslekte belgelendirmek yapmak üzere 217 kuruluşun yetkilendirildiğini dile getiren Bakan Selçuk, “Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımıza Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeyi sürdürüyoruz” dedi.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?
Bakan Selçuk, sınavların MYK’nın hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda İSG ve hijyen kurallarının göz önünde bulundurularak düzenleneceğini bildiren Bakan Selçuk “ Sınav alanında görevli ve adaylardan hariç kimse bulunmayacak. Sınav merkezi koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilecek. Buna ek olarak sınavlarımız kamera kaydı ile izlenecek ve tedbirlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek” dedi.

Selçuk, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimde verimliliğin ve kayıtlı istihdamın sağlanması amacıyla yürürlüğe konulan Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğu kapsamında, 226 meslek içerisinden bugüne kadar 143’ünde zorunluluk fiili olarak uygulanmaya alındığını da ifade etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR