İran Merkez Bankasından Dolar Açıklaması

İran Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre dolar'ın finansal işlemlerden çıkarıldığı belirtildi.

İran Merkez Bankasından Dolar Açıklaması

İran Merkez Bankası yaptığı açıklamaya göre Dolar, İran'ın Rusya ve Türkiye ile yaptığı finansal işlemlerden çıkarıldığı kaydedildi.

İran Merkez Bankası Başkanı'nın yaptığı açıklamada, "Şimdi Rusya ile yapılan tüm ödemeler, iki ülkenin ulusal para birimleri ile gerçekleştiriliyor. Türkiye ile ticaretin yaklaşık % 30-40'ı da ulusal para birimi ile, geri kalan kısım da Avro ile yapılmaktadır" belirtti..

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın sitesinde yer alan habere göre, Merkez Bankası Başkanı Abdünnasır Himmeti, "Şimdi bu ülkelerle dolar ile ticari iş birliği yapmıyoruz. Avro'yu gerçekten bir kaldıraç olarak görüyoruz, bu nedenle iki ülkenin ulusal para birimi dalgalanırsa, karşı taraf zarar görmeyecektir” dedi. ’Bu, doların kademeli olarak ticaretin dışında kalmasına neden olacak ve şimdi birçok ülke, ABD'nin ticareti kontrol etmemesi için ulusal para biriminde işlem yapmaya hazırdır' diyen Himmeti, ‘Şimdi Rusya ile yapılan tüm ödemeler iki ülkenin ulusal para birimlerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye ile ticaretin yaklaşık% 30-40'ı ulusal para biriminde ve geri kalanı da Euro cinsinden yapılıyor." açıklamasında bulundu.


Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR