23 Temmuz 2019
  • Istanbul 30°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 33°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST102.539
Dolar5,6869
Euro6,3634
Altın259,38

G. Kore, Pyongyang Deklarasyonunu onayladı

Güney Kore hükümeti Salı günü, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong Un arasında Eylül ayında Pyongyang'daki üçüncü zirvede imzalanan Pyongyang Deklarasyonu'nu onayladı.

G. Kore, Pyongyang Deklarasyonunu onayladı

Güney Kore hükümeti Salı günü, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) lideri Kim Jong Un arasında Eylül ayında Pyongyang'daki üçüncü zirvede imzalanan Pyongyang Deklarasyonu'nu onayladı. Deklarasyon, Cumhurbaşkanı Moon’un başkanlığında kabine toplantısında müzakere edildi ve onaylandı. Pyongyang Deklarasyonu kapsamında, iki taraf düşmanca ilişkileri sona erdirmeyi, işbirliğini ve değişimleri artırmayı ve Kore Yarımadası'nı nükleer hale getirmeyi kabul etti. Kabine, Pyongyang zirvesinde iki Kore ülkesinin savunma şefleri tarafından imzalanan kapsamlı askeri anlaşmayı da onayladı. Askeri anlaşma kapsamında iki ülke, sınır boyunca bir tampon bölge oluşturarak sınır bölgelerindeki tüm düşmanca eylemleri durdurmayı kabul etti. Pyongyang Deklarasyonu çoğunlukla Moon ve Kim'in Panmunjom sınırındaki bir köyde Nisan ayında yaptıkları ilk zirvede imzaladığı Panmunjom Deklarasyonu'nu uygulama yollarıyla ilgili olduğundan, Pyongyang Deklarasyonu bakanlığa göre parlamento tarafından onaylanmayı gerektirmiyor. Panmunjom Deklarasyonu şu anda meclis onay sürecinde. Moon, kabine toplantısında, Kore-içi ilişkilerin iyileşmesinin ve askeri gerginliklerin gevşemesinin Kore Yarımadası'nın tam denükleerleşmesini daha kolay bir şekilde teşvik edebileceğini söyledi.

Moon ayrıca onaylama işleminin insanların hayatlarını korumaya ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olacağını, yarımadanın risk faktörlerinden kurtulduğunu ve nihayetinde Güney Kore ekonomisinden yararlandığını belirtti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri