Çipras'tan 18 Saatlik Toplantıya Yönelik; ''Bu Kadar Uzun Sürmesinin Sebebi İtalya''

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dünkü, yaklaşık 18 saat süren Avro Grubu toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çipras'tan 18 Saatlik Toplantıya Yönelik; ''Bu Kadar Uzun Sürmesinin Sebebi İtalya''

Çipras, Amerikan-Yunan Ticaret Odası tarafından düzenlenen Yunan ekonomisi konferansının kapanış konuşmasını yaptı. 

Yunanistan'ın kurtarma paketi programından çıktığını anımsatan Çipras, "En önemlisi uyum programını başarıyla tamamlarken, halkın en zayıf, en savunmasız kesimlerini korumayı başardık." dedi. 

Çipras, ülkede yatırım ve ihracatın arttığını, işsizliğin ise düştüğüne işaret ederek, "Bugün, yaklaşık 3,5 ay önce memorandumları geride bırakarak, hükümet kendi planıyla ilerliyor." açıklamasını yaptı. 

İtalya gündemiyle toplanan ve 18 saat süren Avro Grubu Toplantısı'na parmak basan Çipras şu değerlendirmelerde bulundu;

"Bu kadar uzun sürmesinin sebebi Yunanistan değil İtalya'ydı. 2019 bütçemize ilişkin konu 20 dakikada tamamlandı ve emeklilik maaşı kesintileri olmadan onaylandı." 

Yunanistan, 8 yılın ardından Avrupa'da kurtarma programlarından çıkan son ülke olmuştu. Bu süre boyunca, kemer sıkma önlemleri ve kredilerin uzun tartışmamalara neden olduğu pek çok Avro Grubu Toplantısı'nın ana gündem maddesini Yunanistan oluşturmuştu.

İtalya'nın taslak bütçe planı ise yüksek bütçe açığı ve kamu borcu sebebiyle Avrupa Birliği içerisinde sorun yaratmıştı.AB, 21 Kasım'da İtalya'ya yönelik olarak, 2019 taslak bütçesinin kurallara uymadığı ve kamu borcunu düşürmediği gerekçesiyle "aşırı açık prosedürü" adlı disiplin sürecini başlatmıştı. Dünkü, Avro Grubu Toplantısı'nda da İtalya'ya bütçesinde önemli değişikler gerçekleştirme çağrısında bulunuldu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri