ABD'nin 60 günlük süre tanıdığı Rusya'dan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "Moskova, INF hükümlerine sıkı bir şekilde uyuyor ve ABD de bu durumu biliyor." ifadelerini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'ya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiklerini belirterek, "ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır." açıklamasını yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ise Pompeo'ya yanıt geldi. 

Mike Pompeo NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ilk oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi ve açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Rusya'nın INF'den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getirerek, buna karşı durulması gerektiğini söyledi.

Pompeo ayrıca, 'Rusya anlaşmayı ihlal etse de onları ikna etmeye çalıştık' ifadelerini kullandı. Ardından yaptığı açıklamada, Pompeo Rusya'ya anlaşmaya uyması için 60 günlük süre tanınacağını belirtti ve tüm NATO üyesi ülkelerinin de bu konuda birlik içinde olduğunu sözlerine ekledi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mariya Zaharova ise bu konuda değerlendirmelerde bulundu. Zaharova, Rusya'nın INF anlaşmasına uyması konusunda sorun olmadığını belirtti ve ''Moskova, INF hükümlerine sıkı bir şekilde uyuyor ve ABD de bu durumu biliyor." ifadelerini kullandı. 

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.