ABD'den Mugabe İçin 'İhanetli' Başsağlığı Mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin 95 yaşında hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı mesajı paylaştı.

ABD'den Mugabe İçin 'İhanetli' Başsağlığı Mesajı

ABD'den Mugabe İçin 'İhanetli' Başsağlığı Mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 95 yaşında yaşamını yitiren eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe için başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, eski Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe'nin ölümü sebebiyle yakınlarına başsağlığı dilekleri paylaşıldı.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Robert Mugabe, Zimbabve'nin bağımsızlığına kavuşmasında yardımcı oldu ancak insan hakları ihlali ve ekonomik alandaki yanlış yönetimiyle milyonları yoksullaştırarak, kendi insanlarının umutlarına ihanet etti. Zimbabve halkının daha iyi ve müreffeh bir hayata ulaşmaları için desteğimizi sürdüreceğiz."

37 YIL LİDERLİK YAPTI

Nisan ayından bu yana Singapur'da tedavi gören Mugabe'nin perşembe günü yaşamını yitirdiği açıklandı.

Eski İngiliz sömürgesi olan ve bağımsızlık öncesi "Güney Rodezya" adını kullanan Zimbabve'yi 37 yıl boyunca yöneten Robert Mugabe, 1924 yılında dünyaya geldi.

Güçlü hitabetiyle bilinen Mugabe, 1970'li yıllarda başını çektiği Zimbabve Afrikalı Ulusal Birliğinin beyazlara karşı verdiği mücadeleyle ün kazandı.

Robert Mugabe, partisinin Mart 1980'deki seçimleri kazanması sonrasında ülkenin ilk başbakanı oldu ve ülkenin adı "Zimbabve" olarak değiştirildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz