Çanakkale Kara Savaşları'nın 104'üncü Yılı İçin Anma Töreni Yapıldı

Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yıl dönümü anma törenleri bünyesinde, üniversite öğrencilerinin ve izcilerin katılımı ile yaklaşık 8 bin kişi, 57'nci Alay'a Vefa yürüdü. Yürüyüşe, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'da katıldı.

25.04.2019-10:17 - (Son Güncelleme: 25.04.2019-10:04)Çanakkale Kara Savaşları'nın 104'üncü Yılı İçin Anma Töreni Yapıldı

Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yılı etkinlikleri bünyesinde  57. Alay Şehitliği'nde anma töreni gerçekleştirildi.

Gelibolu Tarihi Alanı'nda yer alan şehitlikteki tören, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İtilaf Devletleri adına Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever tarafından anıta çelenklerin sunulması ile başladı.

Saygı duruşunun yapılması ve saygı atışından sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göklere çekildi.

ÇANAKKALE SAVAŞLARI TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ

Yapılan törende TSK adına konuşma gerçekleştiren Albay Esinderya Alömeroğlu, 57. Alay'ın Çanakkale Savaşları'nın sembolü, bu coğrafyada kahramanca savaşan Mehmetçiklerin her birinin de 57. Alay'ın birer ferdi olduğunu ifade etti.

Çanakkale Savaşları'nın tarihin yönünü değiştiren ve destanlaşan kahramanlılarla dolu olduğunu dile getiren Alömeroğlu, 57. Alay'ın 104 yıl önceki kahramanlıklarını anlattı.

Alömeroğlu, 57. Alay'ın işgal güçlerinin bölgeden çekildiği zamana kadar en kanlı çarpışmalarda bulunduğunun altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

TSK DÜNYANIN SAYILI GÜÇLERİNDEN BİRİ

'Çanakkale Muharebeleri'nden sonra 57. Alay, Galiçya Cephesi'nde savaşmış, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna doğru Filistin Cephesi'ne intikal etmiştir. Filistin Cephesi'nde bir yıl boyunca çok sayıda muharebeye katılmıştır. Nablus Muharebesi'nde çoğunluğu şehit düşünce ordu bünyesinden çıkartılmış ve aziz hatırasına saygı sebebiyle bir daha da kurulmamıştır.

Kahraman şehitlerimiz, yattığınız topraklarda rahat uyuyunuz, bizler gücümüzü manevi varlığınızdan ve asil ruhlarından alıyoruz. Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan TSK, 'Vatan sana canım feda' diyen Mehmetçikler ve 'Vatan sağ olsun' diyen analar var oldukça, dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak aziz milletimiz ve vatanımızın bekası ile bölgesindeki barış ve huzurun güvencesi olmaya devam edecektir.'

Kur'an-ı Kerim tilaveti, Çanakkale Cephesi'nde şehit olan Mehmetçik için dua edilmesi, Orgeneral Avsever tarafından şehitlik defterinin imzalanmasıyla süren tören, Bakan Ersoy ve yanındaki  şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla tamamlandı.

Törenden sonra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 57. Alay Şehitliği'nde heykeli olan son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu 83 yaşındaki Turgut Kaçmaz ile heykelin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

TÖRENE KATILIM ÇOK OLDU

Anma törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Fransa Tümgenerali Christian Bailly, Fransa Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sylvain Guiaugue, Yeni Zelanda Meclis Başkanı Rt Hon Trevor Mallard, Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi He Marc İnnesbrown, Bosna Hersek Büyükelçisi Bakir Safovic, Hindistan Büyükelçisi Sabjay Bhattacharyya, Yeni Zelanda Büyükelçisi He Ms Wendy Hinton, Sri Lanka Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Dilani Weerakoon, Avusturya Savunma Ataşesi Monika Schöberl de iştirak etti.

Son Dakika Gündem Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR