Ankara'da şeker dede çetesi çökertildi: Sahte engelli raporu hazırlayan 21 kişi gözaltına alındı!

Başkent'te sahte engelli raporu hazırlayan çete çökertildi. Çetenin kilit üyesinin ise; 75 yaşında şeker hastası olan "Şeker Dede" lakaplı V.E. olduğu tespit edildi. V.E'nin hastaneleri gezerek engelli raporu isteyen kişilerin yerine kendi kanını verdiği ortaya çıktı.

20.05.2022-11:35 - (Son Güncelleme: 20.05.2022-12:16)

Ankara'da engeli bulunmayan kişilerin, 10 bin lira karşılığında düzenlenen sahte evraklar neticesinde, engelli sağlık raporu çıkartılarak emekli oldukları ortaya çıktı. Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 3 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 21 kişi gözaltına alındı. 

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, engel bulunmayan kişilere 10 bin lira karşılığında düzenledikleri sahte evraklarla ve bazı özel/kamu hastanelerinde çalışanlar aracılığıyla engelli sağlık raporu çıkararak emekli olmalarını sağladıklarını tespit etti.

Çetenin kilit üyesi: Şeker Dede

İlgili ekipler tarafından, söz konusu çetenin yaklaşık 9 ay boyunca teknik ve fiziki takibi yapıldı. Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tespit ettiği 17 kişiyi Hakem Hastanesine sevk ettirerek engelli değil sağlıklı olduklarını ortaya çıkardı. 

Sahte rapor çetesinin, rapor almak isteyen kişilere muayeneye girmeden önce kan şekerini yüksek göstermek için pirinç, tansiyonu yüksek çıkarması için zeytin yedirdiği öğrenildi. Çetenin kilit üyesinin ise; 75 yaşında şeker hastası olan "Şeker Dede" lakaplı V.E. olduğu tespit edildi.  V.E'nin hastaneleri gezerek engelli raporu isteyen kişilerin yerine kendi kanını verdiği ortaya çıktı. 

5 milyon lira kamu zararının da önüne geçildi

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 3 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda 21 kişi gözaltına alınırken yapılan çalışmalarda yaklaşık 5 milyon lira kamu zararının da önüne geçildiği tespit edildi.


Ankara

Emeklilere sağlanan sosyal yardımlardan da faydalanmışlar

Vatandaşların yasa dışı yollardan emekli olmalarını sağlayan çete üyelerinden 17 kişi Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Hakem Hastanesine sevk edildi. Mukayese raporu düzenlenmesi sağlandı. Ekiplerin refakat ettiği esnada yeniden muayene edilen 13 kişinin yüzde 40 ve üzeri şekilde hazırlanan çalışma gücü oranını kaybetme konusunun aslında olmadığı dolayısıyla da ilk raporun sahteliğinin kanıtlandığı belirtildi.

21 kişi gözaltına alındı

Söz konusu çete sayesinde sahte rapor alarak emekli olan kişilerin, emekliler için sağlanan ücretsiz ulaşım gibi birçok sosyal yardımdan da faydalandığı, bu harcamalar göz önünde bulundurulduğunda da yaklaşık 5 milyon liralık kamu zararının önüne geçildiği öğrenildi. 

Ankara merkezli olarak, Sakarya ve Çankırı’da eş zamanlı şekilde 24 şüpheliye yönelik gerçekleştirilen operasyonda 21 kişi gözaltına alındı. İkamette yapılan aramalarda ise çok sayıda rapor ele geçirildi.

Mehlika Karadayı
mehlikakaradayi@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal