Ankara Merkezli 43 İlde Eş Zamanlı FETÖ Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Ankara merkezli 43 ili kapsayan eş zamanlı FETÖ operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonlarda 143 şüpheli gözaltına alındı.

14.09.2021-09:06 - (Son Güncelleme: 14.09.2021-09:35)Ankara Merkezli 43 İlde Eş Zamanlı FETÖ Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarına yönelik Ankara merkezli 43 ilde, eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda 143 şüpheli şahısın gözaltına alındığı bildirildi.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN 43 İLDE EŞ ZAMANLI FETÖ OPERASYONU: 143 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı operasyonlar ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı basın açıklamasında ‘Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’mız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında verilen emir ve talimatlara istinaden; MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM ve SİBER Daire Başkanlıklarınca FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik olarak yapılan çalışmalar sonucunda, örgütün Jandarma Genel Komutanlığındaki ‘mahrem hizmetler' olarak adlandırılan yapılanması içerisinde ‘mahrem imam' oldukları tespit edilen, 61'i çeşitli kamu kurum / kuruluşlarından ihraç edilmiş kamu görevlisi olmak üzere 102 ‘mahrem imam gözaltına alındı.  HTS analiz çalışmaları soncu sözde üst düzey örgüt mensupları ve bağlı oldukları 'mahrem imamlarla' çok sayıda iletişim kurdukları tespit edilen, haklarında örgüt mensubu olduklarına dair ifade ve teşhis tutanağı bulunan, örgütsel kodlamaları ile örgüte yüksek derecede bağlı olduları anlaşılan, bu şekilde silahlı terör örgütünün Emniyet mahrem yapılanması içerisinde yer aldıkları belirlenen, tamamı daha önce kamu görevinden çıkarılmış ve rütbeleri sökülmüş 8'i 1. sınıf, 1'i 2.sınıf emniyet müdürü olmak üzere 15 kişi gözaltına alındı. Haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında yakalamalı olarak aranan, yakalanmamak amacıyla örgütün vermiş olduğu talimat doğrultusunda sık sık ev değiştirerek ‘gaybubet evi' olarak adlandırılan hücre evlerinde barındıklarına dair tespitlerde bulunulan 16'sı bylock kullanıcısı olarak daha öncesinde kamu görevinden ihraç edilmiş olan 26 şüpheli gözaltına alındı. Toplam 143 şüphelinin, Ankara merkezli 43 ilde, 14.09.2021 tarihinden itibaren eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına karar verilmiştir. Şüphelilerin yakalanmaları ve Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevklerine yönelik işlemler, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM, Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince yerine getirilmektedir’ denildi.

Başsavcılık 143 şüphelinin gözaltına alınarak işlemlerinin başlatıldığını bildirdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal