İzmir'de Harmandalı Çöplüğünden Sızan Sular Kösedere'de Heyelana Sebep Oldu

İzmir'de Harmandalı çöplüğünden sızan çöp suları Kösedere mevkisinde toprak kaymasına sebebiyet verdi.

13.09.2021-19:21 - (Son Güncelleme: 13.09.2021-19:28)İzmir'de Harmandalı Çöplüğünden Sızan Sular Kösedere'de Heyelana Sebep Oldu

CHP’nin çöp çamur çukur diye hafızalara kazınan belediyecilik anlayışı en son İzmir'de görüldü. Harmandalı çöplüğünden sızan çöp suları Kösedere mevkisinde toprak kaymasına sebep oldu. eBu bölgede bulunan elektrik direkleri ise çatlaklar sebebiyle yıkıldı. Bölgede yaşayan halk kış ayları yaklaştığı için yağışlarla beraber heyelanın artacağını söylediler. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önlem almamasına vatandaşlar tepki gösterdi.

MUHTAR BÖLGEDEKİ SORUNLARA İLİŞKİN KONUŞTU

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar ise kış aylarından önce ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ve sonrasında bölgede yaşanabileceklere ilişkin olarak tüm yetkilileri uyardı. Kazar yağışların başlamasıyla bölgede riskin artacağını belirterek, ‘Bölgedeki kayma yağmur olmamasına rağmen yaz boyunca devam etti. Eğer önlem alınmazsa yağmurların başlaması ile birlikte burada büyük bir facia kaçınılmaz olacak. Tunç Soyer, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturalı neredeyse 30 ay oldu. Bu süreçte Harmandalında toprak kayması nedeniyle binlerce hektarlık alanda derin çatlaklar oluştu. 6 ev ile bir hayvan ağılı heyelanın etkisiyle oluşan çatlaklar nedeniyle boşaltıldı. Burada yaşayan insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldıkları için mağdur oldu. Evleri boşaltıldığı için zor günler geçiren insanlara bir geçmiş olsun bile demedi’ ifadelerini kullandı.

TUNÇ SOYER’İ İSTİFAYA DAVET ETTİ

Kazar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Harmandalında olanları tespit etmesi için komisyon kurması çağrısını yaptı. Kazar yaptığı Çağrıda, ‘Sayın Kılıçdaroğlu'ndan olup bitenleri araştırması için bir komisyon kurup Harmandalına göndermesini rica ediyorum. Tunç Soyer'i istifaya davet ediyorum. Lütfen artık İzmir'e zarar vermekten vazgeçsin’ şeklinde konuştu.

2019 yılının Ağustos ayından beri çalmadık kapı bırakmadığını söyleyen Dursun Ali Kazar, ‘CHP Genel Merkezine ulaştım. Buradaki durumu tüm çıplaklığı ile bildirmeme rağmen maalesef aradan geçen süreçte gelen giden olmadı. Önümüz kış. Yağmurların başlamasına 2-3 ay kaldı. Halen daha Harmandalı dağlarındaki toprak kamasına bir önlem alınmış değil.’ İfadelerini kullandı.

HER AN BİR FELAKET YAŞANABİLİR

Kazar, Büyükşehir'in Harmandalı'nı gözden çıkardığını ve aynı zamanda insanları da ölüme terk ettiğini söyleyerek, ‘Maalesef Tunç Soyer kafasını kuma gönmüş, buradaki halkla kesinlikle muhatap olmuyor. Bir ihale yapmışlar. Ama maalesef geç kalındı. Harmandalının kaybedecek bir günü bile yok. Üstelik Harmandalının altından 3 tane de fay hattı geçiyor. Burada her an bir felaket yaşanabilir.’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal