Alman İçişleri Bakanı Seehofer Irkçılık Araştırmasına Onay Verdi

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer'in uzun süredir tartışılan araştırmalar sonucunda polis teşkilatında ırkçılığı ele alan araştırmanın yapılmasına onay verdiği açıkladı. Faka Bakan araştırma için ek bir şart getireceği konuşuluyor.

23.10.2020-16:54 - (Son Güncelleme: 23.10.2020-16:46) Alman İçişleri Bakanı Seehofer Irkçılık Araştırmasına Onay Verdi

Almanya'da polis teşkilatında ırkçılık ve aşırı sağ yapılanmayı ele alan bilimsel bir araştırma yürütülmesine uzun süredir itiraz eden İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in  artık geri adım attığını aktardı. Alman medyasında yer alan haberlere göre, Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı, Sosyal Demokrat Partili SPD Olaf Scholz ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında bugün yapılan toplantıda taraflar uzlaşma sağlamış oldu.

Hristiyan Sosyal Birlik CSU partili Seehofer'in, ırkçılık araştırması yapılırken polis memurlarının karşı karşıya kaldıkları zorlukların da araştırma konusu edilmesini istedi. Taraflar arasında sağlanan uzlaşmaya göre, özel olarak poliste ırkçılığı ele alan bir araştırma yerine polislerin günlük tecrübelerini ele alan geniş kapsamlı bir araştırmada hem polise yönelik nefret söylemi ve şiddet hem de polisler arasında ırkçılık, aşırıcılık ve antisemitizm eğilimleri araştırılıp incelenecek.

POLİS İÇİNDE AŞIRI SAĞ

Almanya'da birçok eyalette polis teşkilatında aşırı sağcı sanal sohbet (chat) gruplarının kurulduğunun ortaya çıkması sonrası koalisyon ortağı SPD polis teşkilatında ırkçılığı ele alan bir araştırma yapılmasını istemişti.

Ancak İçişleri Bakanı Seehofer,ırkçılık fenomeni incelenirken sadece polis teşkilatına odaklanılmasının yanlış olduğunu savunmuştu. Bakan, bu şekilde tüm polislerin zan altında bırakılacağını öne sürmüştü.

Araştırma ile ilgili iç yazışmada, "Polislerimiz tecrübeleri ile yalnız bırakılamazlar. Aşırıcılık, ırkçılık ve antisemitizme hoşgörü yok" ifadeleri yer aldı. Araştırma ile bu hedefe ne şekilde ulaşılabileceğinin incelenmesi hedefleniyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR