AFAD Açıkladı! Orman Yangını Çıkan 5 İle 62.5 Milyon Lira Nakdi Yardım Gönderildi

Orman yangınlarının çıkış anından itibaren tüm imkanlar vatandaşlar için seferber edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yangınların yoğun yaşandığı 5 ilde nakdi yardım, beslenme ve barınma faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğünü duyurdu.

03.08.2021-16:15 - (Son Güncelleme: 03.08.2021-17:08)AFAD Açıkladı! Orman Yangını Çıkan 5 İle 62.5 Milyon Lira Nakdi Yardım Gönderildi

Türkiye, art arda çıkan orman yangınlarıyla canla başla mücadele ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm imkanları vatandaşlar için seferber etmeye devam ediyor.  AFAD'dan yapılan açıklamada, devam eden orman yangınlarına müdahale çalışmaları sürerken, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, ön iyileştirme çalışmalarının da yürütüldüğü belirtildi. AFAD, özellikle yangınların yoğun yaşandığı 5 il; Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'ye toplam 62,5 milyon TL nakdi yardım gönderildiğini açıkladı.

‘TOPLAM 62.5 MİLYON LİRA NAKDİ YARDIM GÖNDERİLDİ’

AFAD Başkanlığı koordinasyonunda nakdi yardım, beslenme ve barınma faaliyetlerinin aralıksız devam ettiği ifade edilen açıklamada, ‘Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'ye AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından toplam 62,5 milyon lira nakdi yardım gönderildi.’ Bilgisi paylaşıldı.

‘1759 KİŞİYE BARINMA HİZMETİ VERİLDİ’

Yapılan açıklamada, halihazırda 1759 kişiye barınma hizmeti verildiği, acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için, yangın bölgelerine 357 aile tipi çadır, 40 genel maksat çadırı, 204 yaşam konteyneri ve 42 WC-duş konteyneri sevk edildiği açıklamasında bulunuldu. 

AFAD’ın yaptığı açıklamasında, ‘Yangından etkilenen vatandaşlarımızın beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, yangın bölgelerinde günlük 19 bin 435 kişi/öğün sıcak yemek dağıtılmakta olup, bugüne kadar 129 bin 175 kumanya, 75 bin 356 ikramlık malzeme, 66 bin 159 içecek ve 309 bin 60 su dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda 1700 koli hijyen malzemesi ile 100 gıda kolisi dağıtılmıştır.’ ifadelerine yer verdi.

‘YANAN ALANLARDA İLK FİDAN DİKİMİNE İLK YAĞMURLA BAŞLAYACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'te yangından etkilenen bölgeleri incelemiş, ardından şöyle konuşmuştu; ‘Türkiye bu yangınların izlerini kısa sürede silecektir. Her türlü kaybı telafi edebilecek güce ve imkana sahibiz. Bu, siyaset konusu yapılacak bir mesele değil. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade edemeyiz. Can kaybı dışındaki her kaybı telafi edecek güce sahibiz. Yanan alanlarda fidan dikimine ilk yağmurla başlayacağız.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal