Zincir Marketlerden Organize İş; Zamlara Birlikte Karar Vermişler

Fırsatçı marketler yine iş başında. Market fiyatlarında yaşanan artışta organize yazışmalar ortaya çıktı. Yazışmalarda bir tedarikçi, zam yapmayan marketleri uyarıyor, sık sık fiyatlar için 'organize olalım' çağrısında bulunuyor.

19.01.2022-12:17 - (Son Güncelleme: 19.01.2022-14:06)Zincir Marketlerden Organize İş; Zamlara Birlikte Karar Vermişler

Market fiyatlarında zam oranlarının detayları ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan yazışmalara göre tedarikçiler aracılığı ile zincir marketlerdeki fiyatlar ve zamlar için birlikte hareket edilmiş. Bir yağ tedarikçisi çalışanının zincir marketlerle yazışmasında fiyat etiketleri konusunda sık sık 'organize olalım', 'birlikte hareket edelim' sözleri dikkat çekti. 

WHATSAPP GRUBUNDAN PİYASAYI BELİRLEDİLER

WhatsApp grubunda yağ tedarikçisi bir firmanın çalışanı bir market yöneticisine "Cuma gününe organize oluyoruz biz fiyat geçişinde. Sen (….) market ve diğer tarafları organize eder misin? Cuma rafa yansıyacak" diye yazıyor. "Tamamdır" yanıtı alan tedarikçi piyasaya sürekli müdahale ediyor. 

WhatsApp yazışmalarında 5 litrelik ayçiçek yağının reyonda 35 lira olarak görülen etiket görselinin paylaşılması üzerine zincir market çalışanı "Güzel abi piyasa yükselirse sorun yok. Bu arada raf fiyatları salı günü itibarıyla yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor" sözleri yer alıyor. Bunun üzerine tedarikçi çalışanı "Pazartesi 39.95 TL raf fiyatına geçiyoruz. Pazartesi sabah mail göndereceğiz size" diyor. Market çalışanı "Okey salı günü itibarıyla geçmiş oluruz" diyor.

YÖNETİCİYE ONAYLATTIK SIKINTI ÇIKMAYACAK

Bu yazışmadan üç gün sonra ise başka bir market zincirini kastederek tedarikçiye "(…) market fiyatları geçmemiş" mesajını atıyor. Tedarikçi ise bu mesaja yanıt olarak "1 lt var onu da geçecek merak etme" sözlerine yer veriyor. Aynı yazışmanın devamında bu kez (…) marketteki etiket fiyatları paylaşılıyor ve başka bir marketteki 1 litre yağın rafta yarın 10.95 TL olacağı belirtilerek "Yarın siz de geçin lütfen. Yöneticiye onaylattık. Sıkıntı çıkmayacak. Yardımını rica ediyorum kardeşim" diyor. 

KONUŞMALAR DİKKAT ÇEKTİ

Bir market zinciri çalışanı ile tedarikçi arasında geçen konuşmada ise; 

-Market çalışanı: Fiyatı bozuyoruz. Geri geldiğimiz tutar fark. 

-Tedarikçi: Hayır sakın yapmayın. Çok sıkıntı olur. Acil 24.95 ikili fiyata çıkalım. 

-Market çalışanı: Sıkıntıyı yapan (…) market biz değiliz. Biz toplantıda net ifade ettik. Bu oyunda yokuz. 

-Tedarikçi: Ama dahil oluyorsunuz. Beraber hareket etmemiz gerekiyor. Onlar gel gel yapıyor siz oyuna giriyorsunuz. Yapmayın. 

-Market çalışanı: 11,95 yaptığında problem yok. Biz eşit olmayacağız. 

MARKETLERE VERİLEN CEZALAR

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.'ye 958.129.194,39 TL; 

CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.'ye 142.469.772,07 TL; 

Migros Ticaret A.Ş.'ye 517.672.762,75 TL; 

Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş.'ye (Yudum, Sırma ve Egemden) 22.210.998,63 TL; 

Şok Marketler Ticaret A.Ş.'ye 384.369.037,15 TL; 

Yeni Mağazacılık A.Ş.'ye (A101) 646.582.329,39 TL ceza kesildi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal