Yunanistan’a Avrupa’dan tokat gibi cevap: Türkiye bölgede önemli bir aktör

Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ziyaretinde Yunanistan mevkidaşıyla bir araya gelen Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, görüşmede Türkiye ile ilgili önemli açıklamalara yer verdi. Lahbib, Yunanistan’a ‘’Türkiye bölgede önemli bir aktör’’ şeklinde bir söylemde bulundu.

11.11.2022-16:19 - (Son Güncelleme: 11.11.2022-16:19) Yunanistan’a Avrupa’dan tokat gibi cevap: Türkiye bölgede önemli bir aktör

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bugün Atina’da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler masaya yatırılırken, Türkiye hakkında da bir konuşma geçti. Lahbib, Türkiye hakkında Yunanistan’a ‘’Türkiye bölgede önemli bir aktör’’ şeklinde bir söylemde bulundu. 

Türkiye bölgede önemli bir aktör

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Yunanistan'ın başkenti Atina'ya resmi ziyarette bulunan Lahbib, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi. Lahbib, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin diğerlerine benzemeyen bir komşu olduğunu ifade etti.

Belçika Türkiye Açıklaması

Türkiye'nin NATO üyeliğine işaret eden Lahbib, "(Türkiye) bölgede önemli bir aktör." ifadesini kullandı.

Lahbib, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlikten duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Tansiyonun düşürülmesi ve diyalog, bu tür ikili sorunların çözülmesi için tek yoldur." diye konuştu. Herkesin uluslararası hukuka uyması gerektiğini ifade eden Lahbib, çatışmadan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Rus gazından bağımsız hale gelmek için yoğun çaba sarf ediyor

Lahbib, Ukrayna'daki savaşın ardından gündeme gelen enerji krizine de değinerek, Avrupa'nın Rus doğal gazından bağımsız hale gelmek için büyük bir çaba sarf ettiğini kaydetti.

Dendias ise görüşmede, iki ülkenin NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesindeki iş birliği, ticari ilişkiler, enerji krizi ve bölgesel gelişmeler gibi konuların ele alındığını aktardı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal