Bakan Kurum’dan Diyarbakır açıklaması: Yeni bir hayat başladı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili olarak bir açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 'Diyarbakır’ın göz bebeği Sur ilçesi baştan aşağı yenilendi. Terörün izlerinin silindiği Sur’da yepyeni bir hayat başladı.' sözlerine yer verdi.

11.11.2022-11:43 - (Son Güncelleme: 11.11.2022-17:22)

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bakanlık tarafından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Bakan Kurum, 'Diyarbakır’ın göz bebeği Sur ilçesi baştan aşağı yenilendi. Terörün izlerinin silindiği Sur’da yepyeni bir hayat başladı.' sözlerine yer verdi. 

Sur’u yeniden inşa ettik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmî sosyal medya hesabında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirilen çalışmaların anlatıldığı bir video yayımlayarak, video mesajında, “Yıktılar, biz yaptık! Yaktılar, biz yine yaptık! Tarihine, kültürüne yakışır bir Sur’u yeniden inşa ettik.” ifadelerini kullandı. 

Bakan Kurum Sur

Paylaşılan video açıklamasında gerçekleştirilen çalışmalarla şehrin göz bebeği olan Sur ilçesinin baştan aşağı yenilendiği vurgusu yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 7 yıl önce terörün yok etmek istediği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yürüttüğü restorasyon ve inşa çalışmalarıyla tarihî dokuyu yeniden gün yüzüne çıkardı. Sur’da yürütülen çalışmalar kapsamında inşa edilen yeni evler, iş yerleri ve yaşam alanlarıyla vatandaşlar terörün izlerinin silindiği yepyeni bir hayata başladı.

Açık hava müzesi olacak

Bakanlık tarafından Sur’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Diyarbakır İl Müdürü Nurullah Bilgin, “Sur’un eski hâli ile yeni hâli arasındaki fotoğrafları kıyasladığınız zaman bütün bu anıtsal eserler etrafları komple işgal altında, derme çatma herhangi bir mühendislik hizmeti görmemiş yapılarla doluydu. Tüm bu alanlar temizlendi, Diyarbakır Kalesi’nin silueti ortaya çıkarıldı. Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ), Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ve İlbank tarafından çalışmalar tamamlandığı zaman camileri, hanları ve kiliseleri ile Sur tam bir açık hava müzesi olacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum Sur-1

Sur’da 506 konut inşa edildi

Video mesajda yapılan açıklamada, çalışmalar esnasında tarihin ve doğal güzelliklerin korunması için büyük hassasiyet gösterildiği vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Sur ilçesine 506 konut inşa edildi, 3 bin 822 iş yeri ve konuta da cephe yenileme çalışması yapıldı. Tüm bunlar yapılırken şehrin tarihî ve doğal güzelliğinin korunması için büyük hassasiyet gösterildi. Yapılar; cumbasıyla, eyvanıyla, havuzu ve avlusuyla aslına uygun tasarlandı. Çalışmalarda 300’ün üzerinde mimar ve sanat tarihçisi görev aldı. Kadim bir medeniyete sahip Diyarbakır’da Kurşunlu Camii, Ulu Cami, Surp Giragos Kilisesi ve Protestan Kilisesi gibi tarihi geleceğe aktaran eserlerin de restorasyonu yapıldı. Tarihî eserler, tüm bu çalışmalarla yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Bölgeye sosyal alanlar, spor tesisleri, okullar yapıldı. Yeşil alanlar artırıldı, tarihî Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri arasına Millet Bahçesi yapıldı.”

Bakan Kurum Sur-2

İstanbul Kapalıçarşı gibi güzel oldu

Paylaşılan videoda Mezopotamya’nın kalbi Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlar da duygularını dile getirerek, “Eski ile yeni arasında çok fark var. Eskiden kimse girmiyordu çarşıya ama şimdi çok çok memnunuz. Daha evvelden çarpık bir kentleşme vardı. Şu anda hakikaten bakıldığı zaman İstanbul Kapalı Çarşı gibi güzel oldu. Yapıların etrafını açarak bu görselleri, bu güzellikleri insanlara kavuşturuyorlar. Bu çok güzel bir şey. Sur’un duvarına sırtını dayayan evler yapmışlardı. O yapıların temizlenmesi çok güzel olmuş, harika olmuş” ifadelerini kullandılar.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal