Rusya Türkiye hakkında açıklama yaptı: G20 zirvesinde dünyaya duyuracağız

Rusya Türkiye hakkında açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, G20 Liderler Zirvesinde Türkiye ile doğal gaz iş birliğinin geliştirilmesi başta olmak üzere pek çok özel girişimin duyurulacağını açıkladı. Detaylar haberimizde...

11.11.2022-10:36 - (Son Güncelleme: 11.11.2022-17:21)

Endonezya’da gerçekleştirilecek olan G20 Liderler Zirvesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, G20 Liderler Zirvesinde Türkiye ile doğal gaz iş birliğinin geliştirilmesi başta olmak üzere tahıl ve gübre tedarikinin organize edilmesiyle ilgili bir dizi özel girişimin duyurulmasının planlandığını açıkladı. Zaharova ayrıca Vladimir Putin’in zirvede yer almayacağını, onun yerine Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un olacağı bir heyetin temsil edeceğini belirtti. 

Diplomatik araçların kullanılmasına önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz

Rus heyetinin G20 temaslarıyla ilgili de ön bilgi veren Zaharova, G20'nin yapısına dair eleştirilerde bulunarak, "Mevcut koşullarda G20'de saygılı diyalog kültürünü yeniden canlandırmak ve gelecekte üretken çalışmalara geri dönmesi amacıyla ön koşulları oluşturmak için diplomatik araçların kullanılmasına önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Benzer düşünceye sahip BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ve gelişmekte olan diğer ülkelerin desteğiyle durumun bu şekilde gelişmesi için mümkün olan tüm katkıyı sunmak istiyoruz" dedi. 

Rusya Türkiye G20

G20'nin üretkenliğinin azaldığını belirterek bu durumdan Avrupa Birliği (AB) ve ABD'yi sorumlu tutan Zaharova, "Bu zorlukların tümü ABD ve AB'nin çok büyük yanlış ekonomik hesaplamalara ve haksız rekabetin açık çatışmaların sonucudur. Buna rağmen sığ, bencil, kendi çıkarları uğruna kurumun faaliyetlerini yapay olarak politize etme girişimlerini önlemek için G20'nin çok yönlü ekonomik forum statüsünü güçlendirmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.

G20 zirvesinde dünyaya duyuracağız

Rus heyetinin G20 zirvesindeki planlarından da bahseden Zaharova, Rusya ile Türkiye arasında doğalgaz ve tahıl anlaşmalarını geliştirme amacı yürütüleceğini söyledi.

Rusya Türkiye G20 zirvesi

Zaharova, "Rusya, ticari ve insani temelde dış pazarlara gıda ürünleri ve enerji kaynaklarının güvenilir bir tedarikçisi olmaya hazır olduğunu teyit edecek, ancak her türlü fiyat ve diğer dış baskı girişimlerini reddedecektir. Bu bağlamda Türkiye ile gaz iş birliğinin geliştirilmesi, tahıl ve gübre tedarikinin organize edilmesiyle ilgili bir dizi özel girişimin duyurulması planlanmaktadır" diye konuştu.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal