Yumurtanın Vücuda Mucizevi Etkisi

Kahvaltıların en vazgeçilmez besinlerinden birisi yumurtadır. Yumurta farklı tariflerin içerisinde de olmazsa olmaz gıdalardandır. Yumurtanın insan vücuduna mucizevi etkisi nelerdir?

23.02.2021-16:45 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-16:45)Yumurtanın Vücuda Mucizevi Etkisi

Sadece bir günde yediğiniz 2 yumurtanın insan vücudunda yaptığı değişiklikler bu yazımızda sizlerle...

 BEYİN KORUMA ALTINA ALINIR

Beyinde yer alan hücrelerin sağlıklı bir şekilde iletişim halinde olmasına yardımcı olan fosfolitipler, kolinlerden meydana gelmektedir. Günlük yenilecek 2 yumurta ile kolin eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalmaz.

GÖRME YETİNİZ ARTACAKTIR

Yapılan incelemelere göre tavuk yumurtaları lütein bakımından çok zengin. Lütein kesin ve net görüşü sağlamakta ve eksikliği sonrasında görme yetisi geri dönülemeyecek şekilde bozulmuş olmaktadır.

 KALSİYUM EMİLİMİ ARTACAKTIR

Yumurtanın içerisindeki D vitamini oranı oldukça yüksektir. Bilim insanlarının tavuklara özel besinler yedirmesi sonrasında yumurtalardaki D vitamini ortanı artmakta. D vitamini sayesinde ise kalsiyum çok daha kolay bir şekilde emilmekte ve kemik ile dişler güçlenir.

YUMURTADAKİ GIDALAR SAÇ VE DERİNİZ İÇİN FAYDALIDIR

Başta biyotin olmak üzere B12 vitamini ile sindirilebilir proteinler yumurta içerisinde yer almakta ve saç ile deri sağlığı açısından gereklidir. Aynı zamanda yumurtadaki fosfolipitler de karaciğerde bulunan toksinlerin atılmasına fayda sağlar.

KALP DAMAR HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR

İnsanların düşündüklerinin aksine yumurtada bulunan kolesterol fosfatitler ile dengelenmektedir. Kolesterol üretimi dengelendiği için de kalp damar hastalıklarına yakalanma riski de azalmış olur.

 KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Düşük kalorili bir diyet eğer ki kahvaltıda yumurta ile birleştirildiği zaman olması gerekenden iki kat daha hızlı şekilde kilo kaybedilmesini sağlar. Çünkü insanlar böylece uzun süre tok tutar

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Günlük olarak yumurta tüketen kadınlar, yumurtada yer alan kolin sayesinde göğüs kanserine %18 daha az yakalanıyor.

SAĞLIKLI ÜREMEYE FAYDALIDIR

B vitamini hormonların üretimlerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Folik asit yani B9 vitamini ile alyuvarların yanı sıra fetüsün sinir yolu da oluşturulmaktadır. Böylece doğacak olan çocuğun engelli olma riski de düşecektir. Dolayısıyla anne adaylarının hamilelik döneminde düzenli olarak yumurta tüketmeleri önemlidir.

YAŞLANMA SÜRECİNİ UZATIR

35 ila 40 yaşları arasında bulunan kadınlar üzerinde Hollandalı bilim insanları tarafından yapılmış olan araştırmalara göre, düzenli bir şekilde yumurta tüketen kadınların %87’sinde yaş lekelerinin kaybolmasının yanı sıra deride sıkılaşma oldu. Erkeklerin ise göz çevrelerinde yer alan kırışıklıklar belirgin bir şekilde ortadan kayboldu

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR