Türkiye'nin En Büyük Buzulu: Cilo Dağları

Milli park olarak ilan edilerek turizme kazandırılan Hakkari'nin Cilo Dağları etekleri, Türkiye'nin en büyük buzulları olarak biliniyor. Uludoruk'un yer aldığı Cilo Dağları, yerli ve yabancı turistlerle profesyonel dağcıları ağırlıyor.

17.10.2020-11:18 - (Son Güncelleme: 17.10.2020-11:14)Türkiye'nin En Büyük Buzulu: Cilo Dağları

Hakkari'de eşsiz manzarası ve doğal yollarıyla öne çıkan Cilo Dağları'ndaki buzullar, bölgede güven ortamının sağlanmasıyla birçok ilin yanı sıra çeşitli ülkelerden kente gelen doğaseverleri ve dağcıları da ağırlıyor.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararı kapsamında 'Milli Park' ilan edilen Cilo Dağları vadileri, Hakkari ile Yüksekova arasında yer alıyor. Cilo; vadileri, kar sularıyla oluşan şelaleleri, yüksek rakımlı zirveleri ve buzullarıyla, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi 4 bin 135 rakımlı Uludoruk, ziyaretçilerin gözde yerleri arasında yerini koruyor. Dağların eteklerini gezen fotoğraf tutkunları ve doğaseverler, bölgede saklı kalan eşsiz güzellikleri keşfediyor.

Yerli turistlerin yanı sıra yurt dışından da gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan bölgede, doğa tutkunları da Cennet Cehennem Vadisi ve Mergan Yaylası'nda doğa yürüyüş yapıp, Türkiye'nin en büyük buzuluna tırmanarak kentin tanıtımına katkı sunuyor.

Aralarında Ukraynalı dağcıların da olduğu bir grup doğasever, Cilo buzullarına tırmanarak gitar çalıp şarkı söyledi.

'CİLO DAĞLARI'NI GÖRMEK BENİM HAYALİMDİ'

Ukraynalı dağcı Oksana Korin, yaptığı açıklamada, Avrupa'nın birçok bölgesini gezdiğini ancak Türkiye'nin hepsinden farklı doğa harikası güzelliklere sahip olduğunu belirtti.

Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı kılan özeliklerinin insanı, dağları, yemekleri ve doğal güzellikleri olduğunu söyleyen Korin, 'Hakkari, görmek istediğim yerlerden biriydi. Özellikle Cilo Buzullarını görmek en özel kısımdı. Cilo Dağlarını görmek benim rüyamdı, şu an hayalimi gerçekleştiriyorum. İlk kez buzulları bu kadar yakından görme şansı yakaladım. Buzullar tahmin ettiğimden daha büyük. Önümüzdeki yazın ailemle buraya gelip kamp kurmak istiyorum' dedi.

'MİLLİ PARK İLAN EDİLMESİ ÖNEMLİ'

Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman da bölgede 4 büyük buzulun bulunduğunu ifade etti.

Cilo Dağları ve buzullarının hem ülkedeki hem de yurt dışından birçok dağcının görmeyi istediği bir yer olduğunu dile getiren Adıyaman, şunları söyledi:

'İnşallah süreç düzeldikçe buraya daha çok dağcı gelecek. Buranın milli park ilan edilmesi bölge ve ülkemiz için büyük önem arz ediyor. Bundan mutluluk duyduk. Burası doğa harikası bir yer. Bölgemiz aynı anda birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak potansiyele sahip. Burada aynı anda dört mevsimi yaşayabiliyoruz. Bir taraf kar ve buzulla kaplıyken bir taraf da çiçeklerle bezenir. Hakkari'nin gelecek yıllarda doğa sporları merkezi haline geleceğini umut ediyoruz.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar